Ekonom

Ekonomové: Výrobci tajně zmenšují balení potravin, může za to růst cen

Ekonomové: Výrobci tajně zmenšují balení potravin, může za to růst cen
Zdroj: Profimedia

Výrobci potravin mohou kvůli blížící se velké inflaci nenápadně zmenšovat balení či gramáž. Podle ekonomů se tak mohou totiž vyhnout zdražení svých produktů, aby zákazníka od koupě neodradili. Zákazník si ovšem i tak pohorší, protože za stejnou cenu dostane méně.

Českou republiku kvůli stoupající inflaci zřejmě čeká velké podzimní zdražování potravin, které postihne vše od kávy přes sušenky až po plechovkové pivo. Potraviny se zatím držely spíše stranou velké vlny zdražování. Celková inflace ale může ještě do konce letošního roku opět stoupnout a potraviny se už zdražování nevyhnou.

"Zákazník tak musí být na pozoru. Výrobci potravin a nápojů v čase citelné inflace často raději potají zmenšují gramáž nebo objem, aby cenovým zdražením zákazníka od koupě neodradili. Zákazník si ovšem i tak pochopitelně pohoršuje. Za stejnou cenu dostává méně," uvedl ekonom Lukáš Kovanda.

Světové ceny potravin vylétly v květnu meziročně o více než 40 procent a od té doby se každý měsíc cenový růst drží nad 30 procenty. Podle ekonomů růst cen potravin dorazí s největší pravděpodobností i do Česka. Aktuálně celosvětově nejvíce rostou ceny olejů, cukru, obilovin a cereálií.

"Tyto potraviny tvoří klíčové složky průmyslově vyráběných potravinářských produktů, takže proto velké potravinářské společnosti jako Nestlé právě ohlašují výrazné podzimní zdražení," dodal Kovanda.

Související obsah

​A zdražují i ostatní suroviny, které jsou potřebné k výrobě a distribuci základních potravin. Ceny navíc ovlivňují i změny klimatu, které tento rok například přispěly ke zdražení kávy. Za hrnek kávy si tak můžete připlatit až o 20 procent.

Výrobci potravin v posledních letech proto zintenzivňují praxi nenápadného zmenšování objemu výrobků, snižování gramáže či ubírání procent alkoholu tak, aby nemuseli zvyšovat cenu. 

Související obsah

​"Jedná se o praxi takzvané ‘smrskflace‘, při které sice cena potravinového nebo nápojového výrobku zůstává v obchodě stejná, avšak tajně se smrskává právě objem, gramáž nebo kvalita výrobků. Zákazník tak za stejnou cenu kupuje méně, takže si pohorší podobně jako při cenové inflaci," vysvětlil Kovanda.

V ČR v uplynulých letech přišly o deset gramů tyčinky Deli nebo Snickers. Tyčinka KitKat Chunky měla původně gramáž 50 gramů, po prvním ztenčování se snížila na 48 gramů a dnes váží jen 40 gramů. Čokolády Figaro, Studentská pečeť, Milka nebo tyčinka Margot ztratily během pár let dvacet gramů. Tento fenomén se ale netýká jen čokoládových tyčinek a cukrovinek, ale i alkoholických nápojů, chipsů, kakaa, a dokonce i výrobků kosmetiky nebo mycích prostředků.

Jan Houška, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Velká Británie zpřísňuje pravidla, pro vstup do země je nutné mít test na covid-19

Velká Británie od pondělí zpřísňuje pravidla pro vstup do země. Nově se cestující dostanou do země už jen s negativním výsledkem testu na covid-19. Nezáleží na tom, jestli jsou očkovaní, musí se prokázat testem. Země ke zpřísnění přistoupila, aby zabránila šíření varianty omikron. "Od pondělí mohou do země přicestovat z Nigérie jen občané a rezidenti Velké Británie a musí podstoupit samoizolaci," uvedl na twitteru britský ministr zdravotnictví Sajid Javid a dodal, že vakcíny stále zůstávají hlavním nástrojem, jak před covidem ochránit sebe a své blízké.

Krátká zpráva

Za sobotu přibylo 10 967 nakažených, je to méně než před týdnem

Česko za sobotu eviduje 10 967 potvrzených případů nákazy koronavirem. Před týdnem za sobotu přibylo o 1 500 případů více. Nejhorší situace je v okresech Kroměříž, Uherské Hradiště a v Olomouci. V nemocnicích je aktuálně 6 431 pacientů s covidem, z toho 1 018 v těžkém stavu. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Krátká zpráva

Prezidenti USA a Ruska projednají vojenskou situaci na Ukrajině

Americký prezident Joe Biden a ruský prezident Vladimir Putin chtějí v úterý prostřednictvím videohovoru prodiskutovat napjatou situaci na Ukrajině. "Biden podtrhne americké obavy z ruských vojenských aktivit na hranici s Ukrajinou a znovu potvrdí podporu Spojených států suverenitě a územní celistvosti Ukrajiny," uvedla mluvčí Bílého domu Jen Psaki v tiskovém prohlášení.

Krátká zpráva

Autobus v Keni strhl silný proud, utonulo přes 20 lidí

Více než 20 lidí se v sobotu utopilo při nehodě autobusu v Keni asi 200 kilometrů východně od hlavního města Nairobi. Jeho řidič se snažil přejet rozvodněnou řeku přes zatopený most, ale byl stržen silným proudem a převrátil se na bok. Autobus převážel členy katolického pěveckého sboru z východokeňského města Mwingi na obřad v okrese Kitui.

Píše se na Deník.cz