Koronavirus

Nakažených rychle přibývá. Upraví se pravidla karantény, řekla hygienička

Epidemie v Česku nabírá na síle, ve středu přibylo 1497 případů, což je oproti minulému týdnu nárůst o více než 40 %. Od konce příštího týdne začnou platit nová pravidla pro karanténu, uvedla hlavní hygienička Pavla Svrčinová. Jejich konkrétní podoba ale ještě není známá.

České laboratoře ve středu odhalily 1497 případů, přetrvává tak trend sílící epidemie. Nárůst začíná být prudký, minulou středu přibylo 1045 nakažených, tento týden je to o 43 % více. Týden předtím bylo odhaleno 732 případů. Křivka tak od konce léta nepřetržitě stoupá.

"Covidová čísla se zhoršují, v nemocnicích končí více lidí, převážně neočkovaných," okomentoval situaci premiér Andrej Babiš (ANO). Počet hospitalizací se od minulého týdne také výrazně zvýšil. Minulou středu bylo v nemocnicích 320 pacientů s covidem, za týden jejich počet stoupl na 407. V těžkém stavu je 80 z nich.

Premiér Babiš proto na čtvrtek svolal Radu pro zdravotní rizika a oznámil, že ministerstvo zdravotnictví představí svou další strategii. Tou má být silnější kampaň na očkování. "Nejdůležitějším preventivním opatřením je očkování, nemáme proočkováno ani 60 % populace," uvedla na tiskové konferenci po jednání rady hlavní hygienička Pavla Svrčinová.

​Ministerstvo zdravotnictví proto bude intenzivněji motivovat občany k vakcinaci. Motivace podle Svrčinové bude pozitivní, ne negativní prostřednictvím restrikcí. "Očkování vidíme jako jedinou cestu, jak z toho ven," dodala.

Související obsah

​Oznámila také, že budou platit nová karanténní pravidla. "Budeme měnit pravidla, ale konkrétní ještě neřeknu, protože je to v jednání," uvedla. Nová pravidla by měla začít platit 24. října. Zkrátit by se měla také platnost testů. U PCR na tři dny, u antigenní na 24 hodin.

Doplnila, že je možné, pokud se situace bude dál zhoršovat, že se zpřísní pravidla pro nošení roušek a budou se muset nosit ve všech vnitřních prostorech. Pokud by se situace zhoršila drasticky, Svrčinová připustila, že by se uznávaly jen výsledky PCR testů. "Zatím to ale není na stole," dodala.

Epidemická situace ale není všude stejná. Některé okresy jsou na tom podstatně hůř než jiné. Aktuálně je na tom nejhůř Českobudějovicko se 182,6 nakaženými na 100 tisíc obyvatel. Špatně jsou na tom i okresy na severovýchodě České republiky, Ostrava-město (171,75) a Opava (148,48).

Nákaza v okresech ČR za posledních 7 dní

Zdroj: MZČR

​Jsou zde ale i okresy, které mají méně než 10 nakažených na 100 tisíc obyvatel. Jedná se o Náchod (7,31) a Cheb (8,75). Těsně nad hranicí deseti jsou Jeseník, Sokolov a Tachov.

Vyjádření hlavní hygieničky Pavly Švrčinové k růstu počtu nakažených:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Koronavirus

Důležité Události

Píše se na Deník.cz