Zahraničí

Princ William zkritizoval miliardáře. Měli by se prý víc starat o planetu

Britský princ William kritizoval komerční lety do vesmíru a také miliardáře, kteří si letenky kupují. Podle něj by se spíš měli soustředit na záchranu planety Země. Kritika přichází den po úspěšné misi do vesmíru společnosti Blue Origin, kterou vlastní miliardář Jeff Bezos.

Princ William se opřel do miliardářského klubu dobyvatelů vesmíru. Své prostředky podle něj mají investovat spíš do záchrany této planety. Sám ambice přeletět hranici zemské atmosféry prý nemá.

"Okrádáme o budoucnost naše děti tím, jak se teď chováme. Lidé musí mít pocit, že existuje naděje a šance, že to můžeme napravit," řekl princ William. Jeho kritika přišla jen den poté, co společnost Blue Origin úspěšně dopravila do vesmíru nejstaršího člověka, a to herce Williama Shatnera. Spolu s ním letěli i další tři lidi, dva z nich byli právě platící zákazníci.

Sám Bezos, který je zakladatelem Blue Origin, se podíval do vesmíru už v červenci. Je přitom přesvědčen, že jeho vesmírné plány pomohou omezit klimatické změny na Zemi. "Postavíme cestu do vesmíru, aby naše děti a jejich děti mohly tvořit budoucnost. Musíme to udělat, abychom vyřešili problémy tady na Zemi," uvedl Bezos.

Související obsah

​První komerční let do vesmíru už uskutečnil zakladatel firmy Virgin Galactic Richard Branson a chystá se na něj i miliardář Elon Musk. Turistické lety do vesmíru ale za sebou podle prince Williama nechávají silné uhlíkové stopy.

Členové královské rodiny se ekologií zabývají dlouhodobě. Samotného Williama prý inspiruje jeho otec, princ Charles. Ten nedávno uvedl, že se snaží snížit vlastní uhlíkovou stopu. Například jeho Aston Martin z roku 1970 prý jezdí na víno a sýr. Z anglického vína a syrovátky totiž do něj vyrábějí palivo.

Tereza Masopustová, mb, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Polský prezident přijel na Ukrajinu. Čeká ho proslov v parlamentu

Polský prezident Andrzej Duda přijel v sobotu do Kyjeva. Očekává se, že se v neděli stane první hlavou státu, která vystoupí v ukrajinském parlamentu od doby, kdy Rusko 24. února napadlo Ukrajinu. "Pan prezident se ve svém projevu jistě odkáže na polsko-ukrajinskou historii, ale především vzdá hold těm, kteří bojují za obranu Ukrajiny a bojují za Evropu," prohlásil šéf prezidentského úřadu pro mezinárodní politiku Jakub Kumoch. Dudu čeká také osobní jednání s prezidentem Volodymyrem Zelenským. Jde o třetí návštěvu polského prezidenta na Ukrajině. Prezidentská kancelář o tom informovala v tiskové zprávě.

Píše se na Deník.cz