Koronavirus

Karanténa možná bude o týden kratší. Vojtěch chce, aby si lidé testy platili

Vzhledem ke zhoršující se epidemické situaci se ministerstvo zdravotnictví rozhodlo představit plán boje proti epidemii. Ministr Vojtěch potvrdil, že ministerstvo bude navrhovat, aby se zkrátila platnost testů. Na druhou stranu se povinná karanténa zřejmě zkrátí ze 14 dnů na sedm.

"Epidemie se nevyvíjí dobrým směrem. V tuto chvíli se pohybujeme na realistické křivce, to znamená, že nám rostou počty nakažených a hospitalizovaných," prohlásil na páteční tiskové konferenci ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

"V nemocnicích končí především lidé, kteří nejsou očkovaní," upozornil ministr. "To může způsobit v následujících týdnech vážné problémy," dodal. Nejpozději od 25. října by si praktičtí lékaři mohli začít objednávat vakcíny od firmy Pfizer. Zároveň od pondělí 18. října budou mít nárok na posilující dávku lidé, kterým uplynulo 6 měsíců od poslední dávky.

Změna opatření

"To, co bychom chtěli navrhnout, a čekáme na stanovisko i budoucí vládní koalice, je zkrácení platnosti testů, PCR i antigenních. Je to proto, aby testy byly více průkazné. U PCR navrhujeme zkrácení na tři dny, u antigenních na jeden den," potvrdil Vojtěch čtvrteční vyjádření premiéra. Platnost testu bude i nadále od doby odběru, což u PCR testu může být až 48 hodin.

Související obsah

​"Chceme také opět otevřít debatu o hrazení preventivních testů ze systému veřejného zdravotního pojištění," uvedl. Podle něj nedává smysl, aby testy, které lidé potřebují k cestování nebo návštěvě kulturního představení, byly hrazené, když mají k dispozici očkování.

"Budeme navrhovat, aby se preventivní testy přestaly hradit od 1. prosince. Připravujeme výjimku pro děti do 12 let," doplnila Vojtěcha hlavní hygienicka Pavla Svrčinová. Zdůrazňuje, že se jedná opravdu pouze o preventivní testy. Testy sloužící k indikaci nemoci, například po rizikovém kontaktu, budou podle Svrčinové vždy hrazené ze systému veřejného zdravotního pojištění.

Související obsah

​Navrhovat budou také zkrácení karantény ze 14 dní na 7 dní. Po týdnu by tak bylo možné karanténu ukončit negativním výsledkem testu. "Žádná nová opatření a další restrikce ale přijímat nechceme. Nechceme ani plošné testování," dodal.

Přestože se epidemická situace zhoršuje, vývoj je lepší než ve stejném období v roce 2020. Velký vliv na to má, podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška, očkování. Mladí lidé jsou podle něj ale proočkovaní velmi málo a přispívají tak k šíření nemoci, čímž mohou ohrozit seniorní populaci. Co se týče seniorů, 400 tisíc z nich stále není naočkováno.

Podívejte se na záznam z tiskové konference:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Dálnici D7 ve směru na Chomutov zablokovala dopravní nehoda

Dálnici D7 ve směru na Chomutov zablokovala v pátek večer dopravní nehoda dvou osobáků. Komunikace je na 70. km uzavřena.

Píše se na Deník.cz