Domácí

Proč vypadá Zemanův podpis jinak? Odborníci na písmo odpověděli

Radek Vondráček (ANO) ukázal podpis prezidenta na dokumentu, kterým svolává zasedání Poslanecké sněmovny na 8. listopad. Vzápětí se ovšem objevily spekulace o tom, zda je podpis pravý. Prošetřuje to dokonce státní zastupitelství i policie. Vondráček tvrdí, že existuje fotka od hradního protokoláře Vladimíra Kruliše, jak prezident dokument podepisuje. Ukázat ji však nechtějí.

Prezidentův podpis na dokumentu prezentovaném Vondráčkem okamžitě vyvolal spekulace. "Jsou pochybnosti, jestli pan prezident Zeman je skutečně schopen vykonávat svůj úřad. A kdo případně ta rozhodnutí za něj dělá a podepisuje," uvedl zastupitel Prahy 4 Petr Kutílek (Strana zelených).

Zemanův podpis pod nejnovějším dokumentem se totiž liší od jeho starších autogramů. Sám Vondráček tvrdí, že je to projevem nemoci a také místem, kde se podepisovalo. "Podepisoval to vleže. Ale myslím, že to podepsal pěkně," řekl Radek Vondráček. "Mrzí mě, že je zpochybňováno, jestli jsem vůbec u pana prezidenta byl, mluvil s ním a jestli svolání zasedání vážně podepsal on," dodal. 

Grafologové nemají o pravosti podpisu jasno. "Je těžké soudit, proč je ten podpis jiný. Existují lidé, kteří mají několik druhů podpisů," uvedla grafoložka Zuzana Dobiášová. "Ideální materiál ke zkoumání pro porovnání s tímto sporným podpisem by byly podpisy vyhotovené, co nejblíže vyhotovení toho sporného podpisu," myslí si soudní znalec v oboru písmoznalectví Aleš Čulík.

Související obsah

​Vondráček tvrdí, že prezidenta při podpisu vyfotil hradní šéf protokolu Vladimír Kruliš, který byl v nemocničním pokoji také. Ukázat fotku ale nechtějí. "Fotografie samozřejmě existuje a je otázka, jestli by šla nějakým způsobem alespoň prezentovat. Na druhou stranu, bavíme se o fotografii člověka na lůžku na JIP," řekl Vondráček.

Kvůli pochybnostem okolo Zemanova podpisu na listině o svolání zasedání nově zvolené Poslanecké sněmovny bylo podáno už několik trestních oznámení. "Trestní oznámení se týká trestných činů přisvojení pravomoci úřadu, zneužití pravomoci a padělání či pozměnění úřední listiny. Explicitně zmiňuje pana Vratislava Mynáře, pana Martina Nejedlého a pana Jiřího Ovčáčka," uvedl Kutílek.

mb, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Chile povolilo sňatky osob stejného pohlaví

Chilský kongres schválil sňatky mezi osobami stejného pohlaví. Zákon ještě musí podepsat prezident, ale ten se již dříve vyslovil pro. V konzervativní katolické zemi trvalo schválení zákona čtyři roky. Chile se tak přidalo k více než dvacítce zemí světa, kde jsou homosexuální sňatky legální. Z Latinské Ameriky jsou to ještě Argentina, Brazílie, Kolumbie, Kostarika a Uruguay.

Krátká zpráva

Odborníci uklidňují, omikron nebude horší než delta

"Dle dosavadních zjištění je ‘téměř jisté‘, že covidová mutace omikron nevyvolává těžší průběh nemoci než varianta delta, spíše by to mohlo být naopak, i když je nakažlivější," prohlásil epidemiolog a poradce americké vlády Anthony Fauci. Podobně se vyjádřil představitel Světové zdravotnické organizace Michael Ryan, který nepochybuje o tom, že současné vakcíny ochrání i v případě varianty omikron před těžkou formou onemocnění.

Píše se na Deník.cz