Koronavirus

Covid sílí. MeSES vydal stanovisko, jak s ním na podzim bojovat

Covid sílí. MeSES vydal stanovisko, jak s ním na podzim bojovat
Zdroj: Getty Images

Pandemie covidu-19 je v České republice s příchodem podzimu opět na vzestupu. Mezioborová skupina pro epidemické situace (MeSES) vedená epidemiologem Petrem Smejkalem vydala stanovisko, ve kterém radí, jak postupovat.

Nově nakažených covidem-19 v České republice každým týdnem rychle přibývá. V pátek laboratoře odhalily 1781 pozitivně testovaných, což je nejvíce od začátku května. Znovu přibývá i hospitalizovaných. Momentálně jich je zhruba 460 a ve vážném stavu je asi 90 z nich. Křivka nárůstu na první pohled kopíruje loňskou situaci, ale se zhruba měsíčním zpožděním. To znamená, že bychom nyní byli v podobné situaci jako loni uprostřed září.

Podle skupiny MeSES se ovšem současná situace významně liší od situace ve stejném období minulého roku. "To, že pozorujeme do jisté míry podobný nárůst pozitivních případů neznamená, že je vhodné a racionální proti epidemii postupovat tak, jak by bylo vhodné před rokem," uvedla skupina ve stanovisku. Řada lidí je totiž očkovaná a další mají imunitu po prodělané nemoci.

Skupina proto nedoporučuje přísná opatření, ale apeluje hlavně na dodržování stávajících opatření a jejich kontrolu. "Doporučujeme nadále využívat systému T-N-O (test-nemoc-očkování), který významně snižuje riziko infekce v restauracích, na hromadných akcích či při volnočasových aktivitách. Zároveň je třeba zajistit jeho důsledné dodržování a kontrolu," doporučuje MeSES. Kromě toho radí zachovat ochranu dýchacích cest v současném rozsahu, tedy především v MHD a ve vnitřních prostorách.

Související obsah

MeSES by ale zpřísnila ve školách a firmách. Skupina doporučuje v ohniscích epidemie opět zavést plošné testování ve školách a ve firmách, a to zejména pro osoby, které jsou buď neočkované, nebo neměly v posledních 180 dnech pozitivní PCR test. "V první fázi doporučujeme zavést tuto intervenci u škol v okresech s incidencí vyšší než 100 případů na 100 tisíc obyvatel za týden, nebo s procentuální pozitivitou testů vyšší než 5 %. Pravidelné testování je v případě dětí primární intervencí, která může zabránit masivnímu šíření nákazy ve školách. Testování by mělo probíhat v intervalu jednou za 7 dní," radí skupina.

Ministerstvo zdravotnictví k žádným velkým opatřením zatím nepřistupuje. V pondělí ale vláda projedná některé menší změny. Ministerstvo zdravotnictví chce například zkrátit platnost testů na covid. Od prosince by se také měly přestat až na výjimky hradit testy z veřejného pojištění. Bezplatné testování by ovšem skupina MeSES radila naopak zachovat.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz