Ekonomika

Zdražení bavlny a energetická krize: Ceny oblečení poletí nahoru

Stavebniny, doprava, jídlo, energie, papír nebo pohonné hmoty. To všechno rychle zdražuje. Další na řadě je textil. Největší světoví producenti – Čína, Bangladéš, Vietnam i Indie – omezují výrobu. A navíc se kvůli neúrodě zdražila i bavlna. Se zpožděním se to projeví na cenách oblečení, které pomalu stoupají už teď.

Džíny, trička, boty. Prakticky veškeré oblečení by mohlo do několika týdnů výrazně podražit. "Cena bavlny vystoupala o 50 procent na desetileté maximum," řekl ekonom Štěpán Křeček.

Asijské státy avizují, že v příštích týdnech stoupnou ceny textilu až o 40 procent. Čínské továrny vyrábějí jen tři dny v týdnu. "Energetická krize v Číně pozastavuje výrobu v některých závodech. Bangladéš má zase problém se zemním plynem. Chybí personál," shrnul Křeček.

Tahle zpráva je noční můrou všech obchodníků s textilem. Už teď zdražují kvůli váznoucí přepravě mezi Čínou a Evropou, jejíž ceny stouply desetinásobně. Velkoobchody se snaží blížící se cenový šok mírnit hledáním dodavatelů v Pákistánu či Evropě.

Související obsah

​"Máme půl milionu metrů tkanin skladem, ale zásoby se taky tenčí. Zdražovat musíme, počítáme mezi dvěma až osmi procenty," řekl majitel velkoobchodu s textilem v Praze Alexej Izmajlov.

A výrobci oblečení se předzásobují. Role látek mají v každé volné místnosti. "Skupujeme, co se dá. Předpokládáme, že bude výpadek v dodávkách. Zdražení hlásí už skoro všichni dodavatelé. Tam, kde se cena hnula o těch 20 procent, tam už je nárůst o 100 korun na jeden produkt," popsala výrobkyně dámské konfekce v Liberci Lucie Erin Laštůvková.

Související obsah

​"To, co jsme dřív objednávali na 14 dní dopředu, tak dneska objednáváme na tři měsíce," přiblížil prodejce a královéhradecký výrobce oblečení Jiří Faltýnek.

Ekonomové odhadují, že do Vánoc veškerá konfekce zdraží o zhruba pětinu. A navíc výběr prý nebude zdaleka tak pestrý, jak jsme byli zvyklí.

rod, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Chile povolilo sňatky osob stejného pohlaví

Chilský kongres schválil sňatky mezi osobami stejného pohlaví. Zákon ještě musí podepsat prezident, ale ten se již dříve vyslovil pro. V konzervativní katolické zemi trvalo schválení zákona čtyři roky. Chile se tak přidalo k více než dvacítce zemí světa, kde jsou homosexuální sňatky legální. Z Latinské Ameriky jsou to ještě Argentina, Brazílie, Kolumbie, Kostarika a Uruguay.

Píše se na Deník.cz