Počasí

Obří zátěž pro tělo i psychiku. Počasí tento týden způsobí i bolesti hlavy

V tomto týdnu Česko čekají velké teplotní skoky, změny tlaku vzduchu a po ránu i zhoršené rozptylové podmínky. Ve středu se mají teploty vyšplhat na 21 °C, pak se má ochladit až o deset stupňů. Lidi může mnohem více bolet hlava, klouby a změna počasí může ovlivnit i spánek.

Počasí bude mít v tomto týdnu hravou náladu. Jeden den vysoké teploty, za pár hodin nízké a neustálé změny tlaku. Podle meteoroložky to může ovlivnit i vaše tělo a psychiku. "Zpočátku týdne očekáváme výrazný nárůst teplot. Ve středu budou odpolední teploty kulminovat až na 21 °C. Po čtvrtečním přechodu studené fronty se ochladí až o 10 °C," předpovídá meteoroložka Dagmar Honsová.

Výrazné teplotní skoky budou také ve vyšších vrstvách atmosféry. "Z pondělních 2 až 4 °C, na středečních až 12 °C až na víkendových -5 °C," říká Honsová. Podle ní mají obrovský vliv na každodenní aktivity, pohodu či zdraví, chuť k jídlu, soustředění za volantem, pracovní výkonnost nebo únavu.

Související obsah

​Velké výkyvy teploty vzduchu vždy souvisí se změnami proudění vzduchu. "Nejčastěji, jako v tomto případě, se jedná o změnu teplého jihozápadního proudění na studené severozápadní," nastiňuje Honsová.

V tomto týdnu bude podle ní mít velký vliv proměnlivost počasí na fyzickou a psychickou pohodu. Čekají nás totiž velké teplotní skoky, změny tlaku vzduchu, po ránu zpočátku týdne zhoršené rozptylové podmínky i větrný čtvrtek.

Související obsah

​Působení počasí na lidi je individuální, náhlé změny počasí můžou pocítit i zdraví aktivní lidé stejně jako ti oslabení. "Na každého z nás působí jednotlivé meteorologické prvky odlišně, a to nejen v průběhu jednoho roku, ale i v průběhu celého života," přiblížila Honsová.

​Velký pokles tlaku vzduchu bude citelný zejména v úterý. Projeví se to hlavně u lidí s nízkým krevním tlakem, a to třeba bolestí hlavy, kloubů, malátností a některým lidem se může hůř spát. "Větrný čtvrtek může působit na psychicky labilní jedince. Pociťovat mohou smutek nebo neklid," upozorňuje meteoroložka.

​Ochlazení nejvíce pocítí lidé s termoregulačními potížemi, jako jsou starší generace, lidé se srdečními nemocemi, těhotné ženy či děti. Navíc se zvyšuje riziko nachlazení i u zdravých lidí. Málokdo totiž tak velkou změnu teploty očekává. Lidé by se měli proto hlavně ve čtvrtek vhodně obléknout.

"S výrazným ochlazením většinou přichází i velká oblačnost s deštěm nebo přeháňkami, což negativně působí na psychicky labilní jedince, snížení pracovní výkonnosti, zvýšení únavy. Pocit ospalosti často pociťuje většina z nás," vysvětluje Honsová s tím, že se v týdnu bude zvyšovat index bolesti hlavy. 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Chile povolilo sňatky osob stejného pohlaví

Chilský kongres schválil sňatky mezi osobami stejného pohlaví. Zákon ještě musí podepsat prezident, ale ten se již dříve vyslovil pro. V konzervativní katolické zemi trvalo schválení zákona čtyři roky. Chile se tak přidalo k více než dvacítce zemí světa, kde jsou homosexuální sňatky legální. Z Latinské Ameriky jsou to ještě Argentina, Brazílie, Kolumbie, Kostarika a Uruguay.

Píše se na Deník.cz