Domácí

Vláda rozhodla o dočasném zrušení DPH u energií. Chce pomoci lidem v krizi

V pondělí odpoledne se sešla vláda, aby projednala energetickou krizi a s ní související extrémní ceny energií. Ministryně financí Alena Schillerová od ní dostala zmocnění, na základě kterého dočasně zruší DPH u elektřiny a plynu. Domácnostem i firmám stát také odpustí poplatek za obnovitelné zdroje.

Důvody energetické krize jsou podle vicepremiéra Karla Havlíčka (za ANO) celosvětové. "Stát nemůže, nesmí vstupovat do liberalizovaného evropského trhu. Ani náš regulační úřad nemá nástroj k tomu, aby ovlivňoval cenovou politiku či to, zda dodavatel přežije," vysvětlil současnou situaci. Spotřebitelům i firmám chce ale stát pomoci.

Co se týče spotřebitelů, tak domácnosti nebudou platit poplatek za obnovitelné zdroje, a to do výše průměrné spotřeby, což jsou 3 MWh. Bude jim tak odpuštěna částka ve výši 1500 korun za rok. Pokud spotřeba bude nižší, tak bude odpuštěna nižší částka. "Toto bude realizováno od roku 2022. Stát na to přispěje maximálně 8 miliard korun," uvedl Havlíček.

Předpokládá však, že konečná částka bude nižší, protože mnoho odběratelů spotřebuje méně než 3 MWh. Týká se to zhruba 5,3 milionu odběrných míst. Z toho přibližně 4,3 milionu tvoří domácnosti a zbytek jsou například chaty nebo chalupy.

Související obsah

Druhým nástrojem pomoci bude úprava DPH. Ministryně financí Alena Schillerová dostane od vlády zmocnění, aby prominula DPH na energie z 21 % na nulu, a to za listopad a prosinec. Zmocnění podepíše v úterý. Jednat bude s výborem Evropské unie také o trvalém snížení DPH na elektřinu a plyn. 

Podle Havlíčka se jedná o nejspravedlivější řešení. Hovořilo se o možnosti pomoci prostřednictvím příspěvku na bydlení, tato varianta by ale vyřadila středněpříjmové domácnosti.

Premiér Andrej Babiš (ANO) v pondělí zároveň uvedl, že bude tlačit na Evropskou unii, aby řešila problém s emisními povolenkami. "Jestli na to někdy byla vhodná doba, tak je to právě teď," doplnil jej Havlíček. "To, co se dneska odehrává, není pouze v důsledku zelených ideologií. Je to jeden z důvodů, a to ten menší. Zjevně se ale začíná projevovat sázka na zelené zdroje, především vítr. To vše má za důsledek růst cen emisních povolenek. Vymklo se to kontrole," vysvětlil.

Projednání vlády ke kompenzacím stále rostoucích cen energií:

mark, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz