Domácí

Přibývá žen za volantem, málo si ovšem věří. Muži častěji riskují

Přibývá žen za volantem, málo si ovšem věří. Muži častěji riskují
Zdroj: Thinkstockphotos

Na silnicích přibývá žen, mnoho z nich se ale stále bojí usednout za volant. Naopak muži více hazardují a častěji způsobují dopravní nehody.

Počet řidiček mezi ženami stále roste. Jezdí jich stále více, jezdí delší trasy a řídí i ve vyšším věku. Aktuálně má řidičský průkaz přibližně 44 %, ne všechny jsou ovšem aktivními řidičkami. V porovnání s muži je aktivních řidičů mezi ženami méně.

Nejméně řidiček je ve věkové skupině 55+. Tam tvoří ženy pouze 37 %, zatímco muži 63 %. Naopak nejmenší rozdíl v počtu řidičů a řidiček je v nejmladší věkové skupině, tedy v rozmezí 18 –⁠ 24 let.

Zdroj: ČSÚ

​Přestože počty žen na silnicích rostou, mnoho z nich se stále bojí usednout za volant. V průzkumu BESIPu uvedlo nejvíce žen, že nevlastní řidičský průkaz, jelikož by se bály řídit. Jednalo se o více než 30 % dotázaných. Dalšími z nejčastějších důvodů pak byly nepotřeba řídit nebo finanční důvody. Na stejnou otázku odpovídali rovněž muži, u kterých byla nejčastější odpovědí, že nepotřebují řídit.

Související obsah

Ačkoliv o ženách za volantem často kolují předsudky a vtipy, pravdou je, že nebezpečněji se na silnicích chovají muži. Více se u nich objevuje riskantní chování jako používání telefonu za jízdy nebo nepřipoutání bezpečnostním pásem. Za rok 2020 bylo v Česku evidováno přes 60 000 nehod, ženy je však způsobily jen ve 32 %.  Na konci roku 2019 mělo také trestné body na svém kontě 82 % mužů, ale jen 17 % žen. I v případě řízení pod vlivem návykových látek dominují hlavně muži.

Nehodovost sice mírně stoupá i u žen, to je ale spojováno s celkovým nárůstem žen řidiček. V roce 2007 byl celkový počet řidiček 40 % v roce 2020 už to bylo 43,5 %.

mark, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Velká Británie zpřísňuje pravidla, pro vstup do země je nutné mít test na covid-19

Velká Británie od pondělí zpřísňuje pravidla pro vstup do země. Nově se cestující dostanou do země už jen s negativním výsledkem testu na covid-19. Nezáleží na tom, jestli jsou očkovaní, musí se prokázat testem. Země ke zpřísnění přistoupila, aby zabránila šíření varianty omikron. "Od pondělí mohou do země přicestovat z Nigérie jen občané a rezidenti Velké Británie a musí podstoupit samoizolaci," uvedl na twitteru britský ministr zdravotnictví Sajid Javid a dodal, že vakcíny stále zůstávají hlavním nástrojem, jak před covidem ochránit sebe a své blízké.

Krátká zpráva

Za sobotu přibylo 10 967 nakažených, je to méně než před týdnem

Česko za sobotu eviduje 10 967 potvrzených případů nákazy koronavirem. Před týdnem za sobotu přibylo o 1 500 případů více. Nejhorší situace je v okresech Kroměříž, Uherské Hradiště a v Olomouci. V nemocnicích je aktuálně 6 431 pacientů s covidem, z toho 1 018 v těžkém stavu. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Krátká zpráva

Prezidenti USA a Ruska projednají vojenskou situaci na Ukrajině

Americký prezident Joe Biden a ruský prezident Vladimir Putin chtějí v úterý prostřednictvím videohovoru prodiskutovat napjatou situaci na Ukrajině. "Biden podtrhne americké obavy z ruských vojenských aktivit na hranici s Ukrajinou a znovu potvrdí podporu Spojených států suverenitě a územní celistvosti Ukrajiny," uvedla mluvčí Bílého domu Jen Psaki v tiskovém prohlášení.

Krátká zpráva

Autobus v Keni strhl silný proud, utonulo přes 20 lidí

Více než 20 lidí se v sobotu utopilo při nehodě autobusu v Keni asi 200 kilometrů východně od hlavního města Nairobi. Jeho řidič se snažil přejet rozvodněnou řeku přes zatopený most, ale byl stržen silným proudem a převrátil se na bok. Autobus převážel členy katolického pěveckého sboru z východokeňského města Mwingi na obřad v okrese Kitui.

Krátká zpráva

V Rakousku demonstrovali odpůrci protiepidemických opatření

V sobotu demonstrovali v Rakousku odpůrci protiepidemických opatření. Ve Vídni se jich sešlo přes 40 tisíc. V zemi aktuálně platí tvrdý lockdown.

Píše se na Deník.cz