Domácí

Přibývá žen za volantem, málo si ovšem věří. Muži častěji riskují

Přibývá žen za volantem, málo si ovšem věří. Muži častěji riskují
Zdroj: Thinkstockphotos

Na silnicích přibývá žen, mnoho z nich se ale stále bojí usednout za volant. Naopak muži více hazardují a častěji způsobují dopravní nehody.

Počet řidiček mezi ženami stále roste. Jezdí jich stále více, jezdí delší trasy a řídí i ve vyšším věku. Aktuálně má řidičský průkaz přibližně 44 %, ne všechny jsou ovšem aktivními řidičkami. V porovnání s muži je aktivních řidičů mezi ženami méně.

Nejméně řidiček je ve věkové skupině 55+. Tam tvoří ženy pouze 37 %, zatímco muži 63 %. Naopak nejmenší rozdíl v počtu řidičů a řidiček je v nejmladší věkové skupině, tedy v rozmezí 18 –⁠ 24 let.

Zdroj: ČSÚ

​Přestože počty žen na silnicích rostou, mnoho z nich se stále bojí usednout za volant. V průzkumu BESIPu uvedlo nejvíce žen, že nevlastní řidičský průkaz, jelikož by se bály řídit. Jednalo se o více než 30 % dotázaných. Dalšími z nejčastějších důvodů pak byly nepotřeba řídit nebo finanční důvody. Na stejnou otázku odpovídali rovněž muži, u kterých byla nejčastější odpovědí, že nepotřebují řídit.

Související obsah

Ačkoliv o ženách za volantem často kolují předsudky a vtipy, pravdou je, že nebezpečněji se na silnicích chovají muži. Více se u nich objevuje riskantní chování jako používání telefonu za jízdy nebo nepřipoutání bezpečnostním pásem. Za rok 2020 bylo v Česku evidováno přes 60 000 nehod, ženy je však způsobily jen ve 32 %.  Na konci roku 2019 mělo také trestné body na svém kontě 82 % mužů, ale jen 17 % žen. I v případě řízení pod vlivem návykových látek dominují hlavně muži.

Nehodovost sice mírně stoupá i u žen, to je ale spojováno s celkovým nárůstem žen řidiček. V roce 2007 byl celkový počet řidiček 40 % v roce 2020 už to bylo 43,5 %.

mark, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz