Domácí

Češi mají jedinečnou šanci zbavit se dluhů. Přehledný NÁVOD, jak na to

Statisíce lidí budou mít už brzy možnost se za výhodných podmínek vykoupit z některých svých dluhů. Pomůže jim k tomu mimořádná akce, tzv. Milostivé léto, kterou v červenci schválili poslanci. Dlužníci se díky ní mohou vyplatit z exekucí u dluhů, které mají u státu, obcí či jejich organizací, tím, že uhradí pouze jistinu a poplatek. V článku vám přinášíme přehledný návod, jak na to.

Milostivé léto poslanci schválili letos v létě, díky němu se lidé mohou snadno zbavit exekucí. Netýká se to ale všech dluhů aby lidé mohli využít tuto akci, musí splnit určité podmínky.

Kdo akci může uplatnit?

Všichni, kteří mají dluh vůči státu, obci nebo jejich většinově vlastněným organizacím (například dopravní podnik, ČEZ, Pražská energetika, Pražská plynárenská, Finanční úřad, pojišťovny a podobně). Druhou podmínkou je, aby byl dluh v exekuci. Pokud v ní ještě není, nebo jste v oddlužení, nelze akci uplatnit.

Třetí podmínkou je, aby exekuce byla vedena soukromým exekutorem. Nesmí se tedy jednat o správní nebo daňové exekuce, které vede stát a nejčastěji je vymáhá celní správa, finanční správa nebo okresní správa sociálního zabezpečení.

Kdy a jak dlouho Milostivé léto platí?

Akce trvá od 28. října 2021 do 28. ledna 2022 a opakovat se nebude.

Související obsah

Kontaktujte exekutora

Prvním krokem, který musíte udělat, je kontaktovat exekutora doporučeným dopisem (vzor naleznete na stránce nedluzimstatu.cz). V dopise ho požádejte o vyčíslení aktuální dlužné jistiny. Uveďte, kam chce odpověď zaslat a nezapomeňte exekutora informovat, že se jedná o akci Milostivé léto.

Rozhodně s tím nečekejte na poslední chvíli, odpověď může exekutorovi trvat i 30 dní. Kontaktujte ho i v případě, že už máte jistinu uhrazenou.

Zaplaťte jistinu a poplatek exekutorovi

Až obdržíte odpověď, zašlete na účet exekutora nesplacenou jistinu, o jejíž výši vás informoval. Zároveň zaplaťte poplatek 908 korun, kterým uhradíte náklady na exekuci. Platba musí být připsána na účet ve výše zmíněném období. Ne dříve, ne později.

Při platbě důkladně uveďte všechny náležitosti, včetně variabilního symbolu, který vám sdělí exekutor. Do zprávy pro příjemce napište své jméno a poznámku, že se jedná o Milostivé léto.

Opět kontaktujte exekutora

Další krok už je na exekutorovi, který vydá rozhodnutí, kterým vás osvobodí od splacení zbytku dluhu. Přesto po zaplacení jistiny a poplatku opět kontaktujte exekutora a ověřte si, že vše proběhlo v pořádku.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Polský prezident přijel na Ukrajinu. Čeká ho proslov v parlamentu

Polský prezident Andrzej Duda přijel v sobotu do Kyjeva. Očekává se, že se v neděli stane první hlavou státu, která vystoupí v ukrajinském parlamentu od doby, kdy Rusko 24. února napadlo Ukrajinu. "Pan prezident se ve svém projevu jistě odkáže na polsko-ukrajinskou historii, ale především vzdá hold těm, kteří bojují za obranu Ukrajiny a bojují za Evropu," prohlásil šéf prezidentského úřadu pro mezinárodní politiku Jakub Kumoch. Dudu čeká také osobní jednání s prezidentem Volodymyrem Zelenským. Jde o třetí návštěvu polského prezidenta na Ukrajině. Prezidentská kancelář o tom informovala v tiskové zprávě.

Píše se na Deník.cz