Domácí

Statisícům Čechů zdraží energie. Ekonom řekl, kdy by se růst cen mohl zastavit

Růst ceny zemního plynu na burze se dotkne dalších statisíců odběratelů. Podle odborníků jeho cena ještě poroste a ustálit by se mohla až na jaře. Je také jisté, že dražší bude i elektřina. Plánované zvýšení cen přiznalo už několik největších českých dodavatelů.

Růst cen zemního plynu, uhlí či emisních povolenek se začíná projevovat i v účtech za elektřinu. "Předpokládáme, že při té nejběžnější sazbě by to mělo být třicet procent na faktuře. Pokud někdo u nás má aktivní fixaci, tak to samozřejmě dodržíme," uvedl mluvčí společnosti ČEZ Roman Gazdík.

Ceny po dvou letech upravila i Pražská energetika. "My jsme naposledy upravovali mírně ceny elektřiny od 1. září. To navýšení činilo v průměru sedm procent. U plynu jsme ceny neměnili," sdělil mluvčí společnosti Petr Holubec.

Nutnosti zdražit se nevyhne ani E.ON. "Zatím jsme nemuseli promítat tento nárůst cen do cen pro spotřebitele. I my ale budeme muset reagovat na vysoké nákupní ceny a částečně je zohlednit," vysvětluje mluvčí společnosti Roman Šperňák. Od kdy ceny narostou, zatím společnost neupřesnila.

Související obsah

V minulém týdnu ohlásil zdražení zemního plynu i největší český dodavatel. "Bylo to zvýšení ceny za dodávky zemního plynu o 10,6 procenta," upřesnil mluvčí innogy Martin Chalupský.

"Ta situace bude kritická i v příštích měsících," předpovídá ekonom Lukáš Kovanda. "Pokud dojde ke zlepšení situace, opravdu se mi zdá, že to bude v březnu nebo v dubnu příštího roku," dodal. S cenami energií může zamíchat i takzvaná regulovaná složka ceny.

"Rozhoduje se o tom v průběhu těchto měsíců. Zveřejňuje se vždy na konci listopadu na další rok," prozradil mluvčí Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Michal Kebort. Regulovaná složka ceny plynu je částka, která se platí distributorovi za přepravu a dodávky suroviny do domácností.

sei, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Chile povolilo sňatky osob stejného pohlaví

Chilský kongres schválil sňatky mezi osobami stejného pohlaví. Zákon ještě musí podepsat prezident, ale ten se již dříve vyslovil pro. V konzervativní katolické zemi trvalo schválení zákona čtyři roky. Chile se tak přidalo k více než dvacítce zemí světa, kde jsou homosexuální sňatky legální. Z Latinské Ameriky jsou to ještě Argentina, Brazílie, Kolumbie, Kostarika a Uruguay.

Krátká zpráva

Odborníci uklidňují, omikron nebude horší než delta

"Dle dosavadních zjištění je ‘téměř jisté‘, že covidová mutace omikron nevyvolává těžší průběh nemoci než varianta delta, spíše by to mohlo být naopak, i když je nakažlivější," prohlásil epidemiolog a poradce americké vlády Anthony Fauci. Podobně se vyjádřil představitel Světové zdravotnické organizace Michael Ryan, který nepochybuje o tom, že současné vakcíny ochrání i v případě varianty omikron před těžkou formou onemocnění.

Píše se na Deník.cz