Domácí

Obě koalice by hlasovaly pro odstavení Zemana, počkají na další vývoj

Senátní komise pro Ústavu se v úterý dopoledne shodla, že podmínky pro aktivaci článku 66 Ústavy jsou splněny. Senát by měl jednat se Sněmovnou, aby se usnesly, že prezident Miloš Zeman nemůže vykonávat svůj úřad kvůli svému zdravotnímu stavu. Odpoledne se předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) sešel s předsedy senátorských klubů a předsedy politických stran, které jsou v Poslanecké sněmovně. Ti před převedením prezidentských pravomocí chtějí další posudek Zemanova stavu.

Stálá komise Senátu pro Ústavu ČR a parlamentní procedury v úterý dopoledne konstatovala, že podmínky stanovené článkem 66 Ústavy ČR pro náhradní výkon funkcí prezidenta republiky jsou dány. Organizačnímu výboru doporučila po jednání s představiteli Poslanecké sněmovny stanovit harmonogram kroků, které povedou k přijetí usnesení Senátu o tom, že prezident republiky nemůže svůj úřad ze závažných zdravotních důvodů vykonávat.

Před aktivací článku 66 Ústavy ČR by předsedové stran, které mají zastoupení v Poslanecké sněmovně, chtěli nový posudek zdravotního stavu prezidenta republiky. "Než situace nastane, bude potřeba další vyjádření Ústřední vojenské nemocnice," řekl předseda ODS Petr Fiala s tím, že by si zprávu znovu vyžádal předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS).

Podle Fialy by bylo nejlepší, kdyby se prezident uzdravil a situace vůbec nenastala. "My se do toho nikdo neženeme a nejsme šťastní, že taková situace nastala. Byli bychom nejraději, aby se pan prezident uzdravil a všechno fungovalo, jak má," uvedl na tiskové konferenci Fiala s tím, že pokud situace s aktivací článku 66 nastane, tak jej poslanecký klub ODS podpoří. Obdobně se vyjádřili i předsedové ostatních stran.

Související obsah

Se závěry zprávy o Zemanově způsobilosti vykonávat úřad se seznámili někteří senátoři a předsedové politických stran z Poslanecké sněmovny. Podle Fialy měli předsedové možnost do zprávy od Ústřední vojenské nemocnice nahlédnout.

Jednání senátní komise

Senátní komise pro Ústavu se v úterý dopoledne na rozhodnutí o aktivaci článku 66 rozhodla jednomyslně. "Jednali jsme zčásti veřejně, zčásti neveřejně, kdy nás předseda Senátu Miloš Vystrčil seznámil se závěry zprávy od Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN). Prognóza do budoucna je taková, že je velmi nepravděpodobné, že prezident v rámci příštích týdnů bude moci svou funkci vykonávat. Komise se usnesla jednomyslně na závěru, že jsou dány podmínky pro aplikaci článku 66 Ústavy ČR," uvedl na tiskové konferenci po jednání komise její předseda Zdeněk Hraba (STAN).

Komise jednala i o deaktivaci článku. "Pokud by se jedna z komor usnesla, že už článek 66 není nutné aplikovat a důvody pro jeho aplikování už pominuly, pak by článek 66 aplikován nebyl. To znamená, že stačí usnesení jedné z komor, pokud by se pan prezident uzdravil, což mu samozřejmě všichni přejeme," vysvětlil na tiskové konferenci Hraba.

Související obsah

"Vzhledem k tomu, že se dá očekávat, že po 8. listopadu bude nová Sněmovna jednat o aplikaci článku 66, usnesli jsme se na tom, že Senát by v této věci měl rozhodovat na plénu, které bude tomuto datu nejblíže," uvedl Hraba s tím, že by to pravděpodobně vycházelo na 5. listopadu. Senát tak bude rozhodovat ještě před ustavením nové Sněmovny.

Převod pravomocí

Předseda Senátu Miloš Vystrčil si kvůli nejasným informacím od Hradu vyžádal informace o zdravotním stavu prezidenta od Ústřední vojenské nemocnice, kde je hlava státu už více než týden hospitalizována. Zprávu od lékařů obdržel v pondělí a odpoledne veřejnost seznámil s posudkem, podle kterého Zeman aktuálně není schopný pracovat (psali jsme zde).

Vystrčil se v pondělí vyjádřil, že bude nutné projednat, jak a kdy aktivovat článek 66 české Ústavy. Podle něj by prezident Miloš Zeman dočasně přišel o některé pravomoci, které by dočasně přešly na premiéra a předsedu Poslanecké sněmovny. O svou funkci by nepřišel. Na aktivaci článku 66 by se musela shodnout Poslanecká sněmovna a Senát, je potřeba nadpoloviční většina hlasů všech přítomných poslanců a senátorů.

Pokud by Zeman dočasně o některé pravomoci přišel, vrchním velitelem ozbrojených sil by se stal premiér země. Premiér by měl také možnost jmenovat soudce, udělovat amnestii a zastupoval by stát navenek. Také by sjednával a ratifikoval mezinárodní smlouvy a pověřoval, odvolával a přijímal by vedoucí zastupitelských misí. Rovněž by měl právo udělovat a propůjčovat státní vyznamenání. 

Předseda Sněmovny by mohl jmenovat a odvolávat předsedu a další členy vlády, přijmout jejich demisi, svolávat zasedání Poslanecké sněmovny a rozpustit ji. Přebral by také jmenování členů Ústavního soudu a Bankovní rady České národní banky. Rovněž by mohl vyhlásit volby do Senátu. Bez prezidenta by nebylo možné podepisovat zákony.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz