Domácí

Majitel Bohemia Energy nekončí, dodává energie přes svou další firmu

Majitel Bohemia Energy nekončí, dodává energie přes svou další firmu
Zdroj: TV Nova

Spousta lidí si myslela, že po krachu Bohemia Energy skončí v energetice i její majitel Jiří Písařík. Ten ale podle Hospodářských novin stále nabízí dodávky energií, a to ze své poslední přeživší společnosti.

Konec dodavatele energií Bohemia Energy udělal čáru přes rozpočet tisícům lidí. S Bohemia Energy skončili také další dodavatelé, kteří patří do společnosti, a sice Comfort Energy, X Energie, Energie ČS a Europe Easy Energy. Konec oznámily také Kolibřík Energie a Skautská Energie.

Jiří Písařík, majitel Bohemia Energy a 32. nejbohatší Čech, však v energetice nekončí. Hospodářské noviny přinesly informace o dopise, který dostal jeden ze zákazníku Energie ČS, kterou Bohemia Energy loni koupila.

"Zajistili jsem pro vás nabídku společnosti Amper Market na uzavření nové dodávkové smlouvy za cenových podmínek, za kterých jste měli sjednanou původní dodávkovou smlouvu, a to na dobu určitou do 15. listopadu," píše se v dopise. Za obě firmy je na něm pak podepsaný právě Jiří Písařík.

Související obsah

Mluvčí Bohemia Energy se brání tím, že se dopis týká jen největších zákazníků, kteří mají problém sehnat nového dodavatele. "Chceme jim krátkodobě vypomoci, aby měli čas najít nějaké další řešení," řekla zmíněnému listu mluvčí Bohemia Energy Hana Novotná.

Za koncem Bohemia Energy má stát špatná nákupní strategie. Ceny energií vzrostly nejvíc v historii, u elektřiny na trojnásobek a u plynu až na desetinásobek loňské ceny. Bohemia Energy si ale pro své zákazníky nenakoupila dostatečné množství energií a při současných cenách firmě už na nákupy nezbyly peníze.

Související obsah

​Zákazníci Bohemia Energy mohou ze zákona přejít k takzvaným dodavatelům poslední instance. Jde o společnosti, které historicky zajišťovaly dodávky elektřiny a plynu na daném území, jako například ČEZ, E.ON, PRE, Innogy a Pražská plynárenská.

To se ovšem netýká velkých odběratelů, kteří si musí dodávky zajistit sami. Právě pro ty je podle mluvčí Bohemia Energy určena nabídka z dopisu. I tak se ale jedná o problém i pro malé odběratele. Jelikož dodavatelé poslední instance nebyli na nápor nových zákazníků připraveni, budou muset dokoupit zásoby energií přímo na trhu, kde jsou aktuálně ceny extrémně vysoké. To znamená, že si zákazníci za plyn a elektřinu budou muset připlatit, někdy až o 100 procent.

mark, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Rakouský lékař, který amputoval nesprávnou nohu, dostal pokutu

Rakouský chirurg, jenž pacientovi omylem amputoval druhou nohu, dostal u soudu pokutu 2700 euro (zhruba 70 tisíc Kč). Těžce nemocný 82letý pacient, kterému poté amputovali i „správnou“ končetinu, mezitím zemřel, nikoliv však v souvislosti s amputacemi. Lékaři za ublížení na zdraví z hrubé nedbalosti hrozily dva roky za mřížemi. Nyní pracuje na jiné klinice. Rozsudek není pravomocný.

Krátká zpráva

Biden je nucen obnovit Trumpovu migrační politiku s Mexikem

Vláda amerického prezidenta Joe Bidena se na hranicích s Mexikem vrátila ke kritizované kontroverzní migrační politice předchůdce Donalda Trumpa. Donutilo ji k tomu rozhodnutí federálního soudu, na který se obrátily příhraniční státy Texas a Missouri. Žadatelé o azyl budou muset na vyřízení znovu čekat na území Mexika, kde jsou terčem násilí a bez právní pomoci. Desítky tisíc migrantů, které už se dostaly do USA, začnou být deportovány na mexickou stranu hranice v pondělí.

Píše se na Deník.cz