Domácí

Babiš i Fiala vyzvali Mynáře k rezignaci, hrozí odvoláním. Nejedlý má vrátit pas

Premiér Andrej Babiš vyzval hradního kancléře Vratislava Mynáře k rezignaci. Pokud tak Mynář neučiní, po aktivaci článku 66 jej Babiš odvolá sám. Podle Babiše je chování Mynáře nepřijatelné. K rezignaci Mynáře vyzval i kandidát na premiéra Petr Fiala (SPOLU).

Premiér Andrej Babiš (ANO) vyzval k rezignaci hradního kancléře Miloše Zemana. "Celá ta situace, která tu vznikla, je neadekvátní a nepřijatelná aktivita kancléře Mynáře, proto by bylo nejlepší, kdyby okamžitě rezignoval ze své funkce," uvedl premiér na twitteru.

Pokud Mynář neodejde, Babiš ho po aktivaci článku 66 sám odvolá. Aktivací článku by právě tato prezidentova pravomoc přešla na premiéra. "To, co předvedl, je absolutně nepřijatelné," prohlásil Babiš. "Jednání pana Mynáře panu prezidentovi škodí," řekl Babiš televizi Nova.

Související obsah

Podle kandidáta na premiéra Petra Fialy (SPOLU) by si měl Mynář uvědomit neudržitelnost současné situace a z funkce odejít. "Pokud tak neučiní a vstoupí v platnost článek 66, měl by premiér - ať už současný nebo budoucí - kancléře odvolat," napsal na twitter Fiala. "Jsme ve vážné a neudržitelné situaci, musíme z ní najít důstojnou cestu a vrátit důvěru v základní funkce a instituce státu," myslí si předseda ODS.

Mynář měl od 13. října vědět, že prezident není schopný vykonávat svou funkci. Přesto přivedl ve čtvrtek 14. října za prezidentem předsedu Sněmovny Radka Vondráčka. Ten tvrdí, že před ním Zeman podepsal svolání první schůze nové Sněmovny. Babiš už dříve kritizoval i chování Vondráčka.

Po vyzvání od Babiše navíc pravděpodobně přijde poradce prezidenta Martin Nejedlý o diplomatický pas. Ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) to napsal na twitter, kde potvrdil, že poradce k odevzdání pasu vyzval také. Pokud jej Nejedlý nevrátí do sedmi dnů, bude pas zneplatněn. "Je nepravděpodobné, že by nyní pas využíval k původnímu účelu, tedy k doprovodu prezidenta na oficiální zahraniční cesty," napsal Kulhánek.

Nejedlý tvrdí, že diplomatický pas nepotřebuje. "Pokud mi jej chtějí odebrat, ať mi to napíšou a já jim ho odevzdám," řekl pro Deník N.

Andrej Babiš k odvolání kancléře Vratislava Mynáře:

Vyjádření Petra Fialy k situacím kolem prezidenta Miloše Zemana:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Televizní noviny se těší vysoké sledovanosti

TV Nova potvrdila pozici jedničky na televizním trhu, když její hlavní zpravodajská relace Televizní noviny zaznamenala minulý týden v pondělí rekordní podíl na sledovanosti. Televizní noviny dosáhly ve všední dny minulého týdne průměrného podílu na sledovanosti 39,93 % diváků v CS 15 – 54. V kategorii 4+ sledovalo Televizní noviny každý všední den průměrně 1 570 000 lidí. Rekordní podíl na sledovanosti v letošní podzimní sezóně zaznamenaly Televizní noviny v pondělí 22. listopadu 2021, když dosáhly 43,27% share v cílové skupině 15 – 54. Nejsledovanějším pořadem televizního trhu uplynulého týdne v hlavních cílových skupinách se staly Televizní noviny ze čtvrtka 25. listopadu 2021 – nenechalo si je ujít 1 695 000 diváků starší 4 let.

Krátká zpráva

V Hrabalově chatě bude muzeum

Zastupitelstvo Středočeského kraje schválilo odkup chaty Bohumila Hrabala v Kersku. Chatu, ve které spisovatel žil a tvořil, odkoupí kraj za 9 900 000 Kč. Cílem je otevřít toto významné místo veřejnosti a vybudovat expozici připomínající Hrabalův život, tvorbu i vztah k rekreační osadě Kersko. V plném provozu by výstava v chatě měla být v roce 2024.

Píše se na Deník.cz