Domácí

Češi panikaří kvůli zdražení energií. Dodavatelé řekli, kdy ceny zvednou

Češi panikaří kvůli zdražení energií. Dodavatelé řekli, kdy ceny zvednou
Zdroj: TN.cz

Růst cen zemního plynu a elektřiny na burze se dotkne statisíců Čechů. Podle odborníků jejich cena ještě poroste a ustálit by se mohla až na jaře příštího roku. Podle zástupců největších českých dodavatelů plynu a elektřiny se ale výrazné zdražení pro zákazníky v tomto roce neplánuje.

Dodavatelé zemního plynu a elektřiny v současné době bojují s cenami a zdražováním. Cena za megawatthodinu elektrické energie s dodávkou na příští rok se zvedla během tohoto roku o více než 150 procent. U plynu to je dokonce více než trojnásobně.

Navíc se ceny energií na burzách drží na rekordních, extrémně vysokých hodnotách velmi dlouhou dobu. Ekonomové proto radí lidem, aby se na zdražení energií připravili, jelikož je jasné, že se mu nelze vyhnout.

Zvýšení cen přiznalo už několik největších českých dodavatelů. Naopak část z nich uvedla, že se ke zdražení zatím nechystá. "V letošním roce zvyšovat ceny nebudeme. A jestli bude něco v prvním čtvrtletí příštího roku, to bude záležet na vývoji situace s cenou na burze," uvedl pro TN.cz mluvčí společnosti PRE Tomáš Holubec.

Související obsah

​Společnost však mírně upravila ceny elektřiny už 1. září, a to zhruba o sedm procent, ceny plynu zůstaly stejné. Menší zvýšení cen přiznala společnost E.ON, kdy k tomu ale dojde, není zatím jasné.

"I my ale budeme muset reagovat na vysoké nákupní ceny a částečně je zohlednit v našich cenících pro zákazníky. Můžeme však naše zákazníky ujistit, že současné vysoké ceny na burzách se do jejich ceníků promítnou jen částečně a dopady současného vývoje je rozhodně nepostihnou v plné výši. To se samozřejmě netýká našich klientů, kteří mají produkty s fixovanou cenou, tam platí dohodnutá cena po celou dobu smlouvy," řekl mluvčí E.ON. Roman Šperňák.

Související obsah

​Největší tuzemský dodavatel plynu Innogy Energie upraví ceny od 20. listopadu. Celková roční platba za dodávku plynu pro domácnosti a malé zákazníky se u základního produktu Standard zvýší v průměru o 10,6 procenta, což je zhruba 200 korun v případě běžného rodinného domu.

"Předpokládáme, že při té nejběžnější sazbě by to mělo být třicet procent na faktuře. Pokud někdo u nás má aktivní fixaci, tak to samozřejmě dodržíme," informoval mluvčí společnosti ČEZ Roman Gazdík s tím, že firma změny oznámí až 1. listopadu.

Češi se tak musí připravit na zdražení, stále však není jasné, kdy k němu dojde. "Ta situace bude kritická i v příštích měsících," předpovídá ekonom Lukáš Kovanda.

Ceny pohonných hmot lámou rekordy. Jejich zdražování nekončí:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz