Domácí

PŘEHLEDNĚ: Pět kroků, které se musí stát, aby Zeman přišel o pravomoce

PŘEHLEDNĚ: Pět kroků, které se musí stát, aby Zeman přišel o pravomoce
Zdroj: Profimedia

Stálá komise Senátu pro Ústavu a parlamentní procedury doporučila v úterý zbavit prezidenta pravomocí. Před aktivací článku 66 musí proběhnout ještě několik důležitých kroků. A pokud by Miloš Zeman o pravomoce skutečně přišel, neznamená to, že už se mu nikdy nevrátí.

Po oznámení předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS), že prezident není schopný vykonávat své povinnosti, už představitelé horní komory i šéfové stran zastoupených ve Sněmovně jednali o tom, jak ho zbavit pravomocí. Ty by se potom rozdělily mezi ostatní ústavní činitele.

Schválit článek 66 Ústavy, který by toto umožňoval, doporučila v úterý stálá komise Senátu pro Ústavu a parlamentní procedury. Aby Zeman přišel o své pravomoci, musí se ale stát ještě několik věcí. Uskutečnit se musí pět kroků.

1. Rozhodnout, kdo bude hlasovat první

Na aktivování článku 66 je potřeba souhlas obou komor Parlamentu ČR. V tomto případě bude pravděpodobně první hlasovat Senát. "Senát by měl být první komorou, která o článku 66 bude rozhodovat a Sněmovně dá právo veta," uvedl senátor Zdeněk Hraba (STAN) na úterní tiskové konferenci.

Vzhledem k tomu, že je Sněmovna nově zvolená, nemá proti tomu, že první rozhodne Senát, zatím nikdo žádné námitky. 

2. Schválení Senátem

Senát se má setkat 5. listopadu. Dá se předpokládat, že zbavení pravomocí schválí. "Dopis byl tak jasný, že není otázkou, jestli článek 66 Senát aktivuje, ale spíše, jestli ho aktivuje jednomyslně," tvrdí senátor Michael Canov (Starostové pro Liberecký kraj).

Schválení aktivace podporuje i senátor Hraba. "Myslím si, že s tím, jaký je stav věci a jak to bylo komunikováno ze strany lékařských autorit, je můj osobní odhad, že by to mělo projít," uvedl.

3. Ustavení nové Sněmovny

Následně by byla na řadě Poslanecká sněmovna. Ta se poprvé sejde 8. listopadu. Není však zatím jisté, zda bude zbavení pravomocí probíráno už na této schůzi. "Chceme zjistit, jestli jde probírat článek 66 na ustavující schůzi Sněmovny," uvedla v úterý senátorka Miroslava Němcová (ODS).

Ve Sněmovně budou ústavní krok probírat poslanci. Nejdříve si ale musí zvolit nového předsedu či předsedkyni. Část pravomocí, včetně jmenování vlády, má totiž po schválení získat předseda Sněmovny.

Související obsah

4. Probrání článku 66 ve Sněmovně

Je velmi pravděpodobné, že stav prezidenta bude Sněmovna detailně probírat. Podle senátora Hraby by se znova mohla ptát na informace Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN). To už potvrdil i předseda ODS Petr Fiala (SPOLU). "Než situace nastane, bude potřeba další vyjádření Ústřední vojenské nemocnice," řekl v úterý.

Poslanec Tomio Okamura (SPD) už prohlásil, že bude požadovat vyjádření lékařského konzilia. S tím souhlasí i předseda KDU-ČSL Marian Jurečka (SPOLU).

5. Schválení zbavení pravomocí Sněmovnou

Mezi některými poslanci panuje názor, že by se zbavování pravomocí nemělo uspěchat. "My se do toho nikdo neženeme a nejsme šťastní, že taková situace nastala," řekl kandidát na premiéra Petr Fiala. Chce najít shodu napříč politickým spektrem. Koalice SPOLU a PIRSTAN ale hodlají pro zbavení pravomocí hlasovat.

Pravomoci se prezidentovi mohou vrátit

Pokud tedy většina poslanců bude souhlasit s aktivací článku 66, Zeman o pravomoci přijde. To ale neznamená, že už nebude prezidentem. Ačkoli nebude nejspíš rozhodnutí časově omezeno, politici počítají s tím, že se Zeman vrátí.

"Stačí usnesení jen jedné z komor a pravomoci se prezidentovi mohou navrátit," řekl senátor Hraba. Poslanecké sněmovně podle svých slov dává právo veta.

Pokud Zeman bude žádat pravomoci zpět, chtěl by od něj senátor Hraba slyšet nějaký proslov. "Myslím, že Miloš Zeman je tak výrazný politik, že by o sobě dal vědět, projev by měl být osobní a razantní," řekl. V tom případě by Hraba nežádal lékařskou zprávu.

Pokud prezident nebude se zbavením pravomocí souhlasit, může také podat žalobu k Ústavnímu soudu. Ten by o návratu pravomocí co nejdříve rozhodl.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz