Koronavirus

Vláda přitvrdila v boji s covidem: Zpřísňuje se nejen v hospodách. PŘEHLED

Ve středu odpoledne mimořádně zasedla vláda, aby projednala aktuální epidemickou situaci v Česku, která se výrazně zhoršuje. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) pak na tiskové konferenci oznámil, že od pondělí bude povinné nosit respirátory na všech hromadných akcích uvnitř. Na pracovištích budou povinné, pokud tam pracovník nebude sám. Přehled všech změn najdete v článku.

Vláda ve středu rozhodla o zpřísnění protiepidemických opatření:

 • Od 25. října budou na hromadných akcích uvnitř povinné respirátory bez ohledu na počet účastníků
 • Respirátory budou povinné i na pracovištích, pokud tam pracovník nebude sám
 • Od 1. listopadu se změní platnost PCR testů ze 7 dní na 72 hodin, u antigenních testů pak ze 72 hodin na 24 hodin
 • V restauracích a klubech bude zavedena kontrola dodržování OTN (očkování, test, prodělaná nemoc)
 • Prokazování OTN neplatí pro prodej jídla s sebou
 • V obchodních centrech - food courtech je nutné být schopen prokázat se OTN
 • Od 1. listopadu se omezí úhrady preventivního testování z veřejného zdravotního pojištění
 • Hrazený bude 1x týdně antigenní test a 2x měsíčně PCR test pouze osobám do 18 let
 • A dále rozočkovaným po první dávce vakcíny proti covidu-19
 • Také těm, kteří se nemohou očkovat z důvodu kontraindikací
 • A lidem plně naočkovaným
 • Děti do 12 let nebudou muset prokazovat bezinfekčnost

Hlavním tématem středečního jednání vlády byla aktuální epidemická situace, která se nevyvíjí dobře. Vláda se proto rozhodla zpřísnit kontrolování bezinfekčnosti, zkrátila platnost testů a rozhodla se omezit úhradu preventivního testování.

Bezplatný antigenní test si mohou jednou týdně udělat osoby mladší 18 let, ti, co za sebou mají první dávku vakcíny proti covidu-19 a také ti, kteří se nemohou očkovat kvůli svému zdravotnímu stavu. Stejná skupina obyvatel bude mít také nárok na dva PCR testy měsíčně.

Respirátory ve škole

Debata vlády se týkala i toho, jak zlepšit epidemickou situaci ve školách. "Ministerstvo přišlo s tím návrhem na nošení roušek a respirátorů všude, ale to pan Plaga (ministr školství) nechce. Požádal jsem pana ministra, aby urychleně uspořádal setkání různých odborníků za ministerstvo školství a dalších odborníků. Potom tam samozřejmě zazněl i návrh, jestli by všichni, kteří nejsou očkovaní, by se neměli, to byl návrh pana Hamáčka, testovat jednou týdně v zaměstnání," řekl k jednání vlády premiér Andrej Babiš (ANO) a dodal, že ještě budou o těchto věcech znovu jednat.

Související obsah

​Otázka nošení roušek ve školách při výuce ještě není vyřešena. V úterý ministr školství Robert Plaga (za ANO) uvedl, že odmítá návrh na nošení pro všechny děti, včetně očkovaných, nad 12 let.

V současné chvíli jsou v karanténě již stovky tříd po celé republice, tisíce školáků tak musely opět přejít na distanční výuku. Ředitelka pražské hygienické stanice Zdeňka Jágrová ve středu vyzvala ředitele škol, aby vzhledem k vývoji epidemie prodloužili podzimní prázdniny i na 25. a 26. října.

Kontrola v restauracích

Personál restaurací bude nově kontrolovat bezinfekčnost hostů. "Povinnost kontrolovat bezinfekčnost se rozšíří na restaurační zařízení a pokud by zákazník protestoval, tak to může řešit Policie České republiky, to je jasné," řekl Vojtěch s tím, že se hostinští přidají k dalším provozovatelům, kteří doteď bezinfekčnost kontrolovali běžně.

Související obsah

Hosté restaurací a hospod se budou muset od 1. listopadu prokazovat očkováním, negativním testem či potvrzením o prodělání nemoci. Za kontrolu těchto dokumentů bude mít podle Vojtěcha odpovědnost provozovatel. Za jejich pravost odpovídá osoba, která dokument ke kontrole předložila.

Pokud zákazník bezinfekčnost neprokáže, personál ho nebude moci obsloužit. Neplatí to pro odběr jídla s sebou. Restauratéři, kteří mají podnik v jídelních zónách v obchodních centrech, nebudou muset hosty kontrolovat.

Motivace k dodržování opatření

Ministr zdravotnictví se na tiskové konferenci vyjádřil i k tomu, jak lidé dodržují opatření. "Nechceme zavírat, nechceme dělat lockdown, zavírat provozy, restaurace a služby, ale potřebujeme, aby lidi alespoň bazální pravidla dodržovali," apeloval Vojtěch na veřejnost.

Podle Vojtěcha se situace nevyvíjí dobrým směrem. Pokud by lidé opatření nevnímali, přibývalo by nakažených a hospitalizovaných, opatření by se mohla ještě zpřísnit. "Vláda nastavuje nějaká pravidla, o kterých si myslím, že jsou principiálně správná, ale je to o každého zodpovědnosti, aby se jimi řídil a není to otázka této ani příští vlády," řekl Vojtěch. V závěru tiskové konference znovu poprosil všechny občany, aby se nechali naočkovat a dodal, že i přes probíhající kontroly, není možné zkontrolovat každého. 

Vláda se vyjádřila k aktuální koronavirové situaci:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz