Počasí

Na Česko se řítí silná vichřice, ČHMÚ zpřísnil výstrahu. MAPA

Na Česko se řítí silná vichřice, ČHMÚ zpřísnil výstrahu. MAPA
Zdroj: Getty Images, ČHMÚ

Meteorologové zpřísnili výstrahu na čtvrtek. Vítr má být mnohem silnější, než původně Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) očekával. Hrozí dopravní nehody, nebezpečí úrazů, popadané stromy i přerušení elektrického vedení. Vichřice Ignatz se řítí nejprve na Německo, pak se dostane i do Česka.

ČHMÚ zpřísnil výstrahu před větrem. Od čtvrteční deváté hodiny ráno do osmé večer má dosahovat rychlosti až 90 kilometrů v hodině, na horách dokonce až 125 kilometrů v hodině. 

"Teplotní rekordy bude střídat první letošní podzimní vichřice Ignatz. Nárazy větru se budou v horských oblastech zastavovat až na 120 km/h, větrno bude i v nižších polohách, na většině území budou poryvy větru dosahovat rychlosti 70 až 90 km/h, na západě a jihozápadě území přechodně až 100 km/h," varuje meteoroložka Dagmar Honsová.

Silný jihozápadní a západní vítr má nejsilněji udeřit na západě republiky. Podle ČHMÚ hrozí vysoký stupeň nebezpečí v Praze a v částech krajů Středočeského, Jihočeského, Plzeňského, Karlovarského, Ústeckého, Olomouckého a Moravskoslezského.

Výstraha před velmi silným větrem:

Zdroj: ČHMÚ

"Jsou očekávána poškození stromů a lesních porostů, škody na majetku a některých budovách. Může dojít i k přerušení elektrického vedení. Hrozí ztížená chůze, nebezpečí úrazů a ohrožení životů uvolněnými předměty, zlomenými větvemi nebo vyvracenými stromy," varuje ČHMÚ.

​Podle meteorologů hrozí i komplikace v dopravě z důvodu silných poryvů větru a popadaných stromů, neprůjezdnost komunikací, a dokonce možnost převrácení prázdného nákladního automobilu. ​Před silným větrem varují už i pardubičtí hasiči. "Překvapí nás studená fronta. Dbejte zvýšené opatrnosti při pohybu venku a při řízení vozidel," doporučuje tisková mluvčí hasičů Vendula Horáková.

Související obsah

Před silným větrem varuje i německý portál Daswetter.com: "Pozor! Varování před bouří na noc ze středy na čtvrtek do čtvrtečního dopoledne," píše portál na svém twitteru. V Německu by vítr mohl dosahovat až síly orkánu. 

Podle meteoroložky Honsové je ale možné, že na orkánovou sílu 116 kilometrů v hodině dosáhne vítr nárazově i v Česku, například na horách. Poslední orkán jsme na území Česka zaznamenali v únoru 2020, a to Orkán Sabina, při kterém rychlost větru na Sněžce překonala 180 km/h.

Související obsah

Nízký stupeň nebezpečí platí pro téměř všechny zbylé části republiky. Například od šesté hodiny ranní do deváté pro Plzeňský kraj, Karlovarský kraj, Olomoucký kraj (Jeseník) a Moravskoslezský kraj (Krnov). Výstraha dále pokračuje do osmé hodiny večer i pro Olomoucký kraj (Šumperk, Uničov, Zábřeh) a části Moravskoslezského kraje.

"Doporučujeme zajistit okna, dveře, odstranit nebo upevnit volně uložené předměty a zabezpečit skleníky. Na horách omezit túry a nevydávat se zejména do hřebenových partií," radí ČHMÚ.

Další výstraha před silným jihozápadním větrem, místy s nárazy kolem 70 kilometrů v hodině, platí od 9 do 20 hodin pro části krajů Jihočeského, Ústeckého, Libereckého, Královéhradeckého, Pardubického, Jihomoravského a Kraje Vysočina.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Velká Británie zpřísňuje pravidla, pro vstup do země je nutné mít test na covid-19

Velká Británie od pondělí zpřísňuje pravidla pro vstup do země. Nově se cestující dostanou do země už jen s negativním výsledkem testu na covid-19. Nezáleží na tom, jestli jsou očkovaní, musí se prokázat testem. Země ke zpřísnění přistoupila, aby zabránila šíření varianty omikron. "Od pondělí mohou do země přicestovat z Nigérie jen občané a rezidenti Velké Británie a musí podstoupit samoizolaci," uvedl na twitteru britský ministr zdravotnictví Sajid Javid a dodal, že vakcíny stále zůstávají hlavním nástrojem, jak před covidem ochránit sebe a své blízké.

Krátká zpráva

Za sobotu přibylo 10 967 nakažených, je to méně než před týdnem

Česko za sobotu eviduje 10 967 potvrzených případů nákazy koronavirem. Před týdnem za sobotu přibylo o 1 500 případů více. Nejhorší situace je v okresech Kroměříž, Uherské Hradiště a v Olomouci. V nemocnicích je aktuálně 6 431 pacientů s covidem, z toho 1 018 v těžkém stavu. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Krátká zpráva

Prezidenti USA a Ruska projednají vojenskou situaci na Ukrajině

Americký prezident Joe Biden a ruský prezident Vladimir Putin chtějí v úterý prostřednictvím videohovoru prodiskutovat napjatou situaci na Ukrajině. "Biden podtrhne americké obavy z ruských vojenských aktivit na hranici s Ukrajinou a znovu potvrdí podporu Spojených států suverenitě a územní celistvosti Ukrajiny," uvedla mluvčí Bílého domu Jen Psaki v tiskovém prohlášení.

Krátká zpráva

Autobus v Keni strhl silný proud, utonulo přes 20 lidí

Více než 20 lidí se v sobotu utopilo při nehodě autobusu v Keni asi 200 kilometrů východně od hlavního města Nairobi. Jeho řidič se snažil přejet rozvodněnou řeku přes zatopený most, ale byl stržen silným proudem a převrátil se na bok. Autobus převážel členy katolického pěveckého sboru z východokeňského města Mwingi na obřad v okrese Kitui.

Píše se na Deník.cz