Zahraničí

Měla přihlížet smrti. Soud se sekretářkou z koncentračního tábora pokračuje

V Německu pokračuje proces s 96letou bývalou zaměstnankyní německého koncentračního tábora Stutthof. Bývalá sekretářka je obžalována ze spoluúčasti na zabití nebo pokusu o zabití více než 11 tisíc lidí.

Systematické hladovění, hromadné popravy v plynových komorách, zrůdné lékařské experimenty. To vše se dělo během druhé světové války v německých koncentračních táborech.

Rukou nacistů zemřelo okolo šesti milionů židů. Teď v budově regionálního soudu v německém Itzehoe začal soud s jednou z žen, která masovému vyvražďování tiše přihlížela.

Irmgard Furchnerová je vůbec první ženou stíhanou za zločiny z nacistické éry za posledních několik desítek let. Bývalá sekretářka z nacistického tábora Stutthof v Polsku podle prokuratury věděla o hromadných popravách, a to z listin, které jí prošly rukou.

Související obsah

"Když přijdete do Stutthofu, jste překvapení, jak malé to místo je. A když se kouknete ven z budovy, kde obžalovaná pracovala, vidíte v podstatě celý koncentrační tábor," prohlásil právník Christoph Rückel.

K soudu stařenka dorazila na vozíčku zamaskovaná šátkem, rouškou a slunečními brýlemi. Soud měl začít už v září, žena ale ujela taxíkem z pečovatelského domova a byla na útěku. V soudní síni mlčela a nechala mluvit svého právníka.

Vyšetřovatelé v tuto chvíli řeší dalších osm případů. Stíhání ale často není možné kvůli úmrtí nebo špatnému zdravotnímu stavu obviněných.

kdu, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Polský prezident přijel na Ukrajinu. Čeká ho proslov v parlamentu

Polský prezident Andrzej Duda přijel v sobotu do Kyjeva. Očekává se, že se v neděli stane první hlavou státu, která vystoupí v ukrajinském parlamentu od doby, kdy Rusko 24. února napadlo Ukrajinu. "Pan prezident se ve svém projevu jistě odkáže na polsko-ukrajinskou historii, ale především vzdá hold těm, kteří bojují za obranu Ukrajiny a bojují za Evropu," prohlásil šéf prezidentského úřadu pro mezinárodní politiku Jakub Kumoch. Dudu čeká také osobní jednání s prezidentem Volodymyrem Zelenským. Jde o třetí návštěvu polského prezidenta na Ukrajině. Prezidentská kancelář o tom informovala v tiskové zprávě.

Píše se na Deník.cz