Počasí

Nad Česko se přihnal oblak jedovatého plynu ze sopky. Hrozí kyselé deště

Nad Česko se přihnal oblak jedovatého plynu ze sopky. Hrozí kyselé deště
Zdroj: Profimedia/ AFP PHOTO / Satellite imageatmosphere.copernicus.eu

Po výbuchu sopky na Kanárských ostrovech se stále uvolňuje nejen velké množství žhavé hmoty, ale i nebezpečných jedovatých plynů. Největší obavy vzbuzuje oxid siřičitý, který se postupně přesouvá přes Evropu. Ve vyšší koncentraci se nyní nachází i v atmosféře nad Českem, podle meteorologů proto hrozí v několika dalších hodinách kyselé deště. Neměly by být ale nijak silné.

Výbuch sopky na La Palmě stále vzbuzuje velké obavy. Láva už pohltila stovky hektarů ostrova, do ovzduší se navíc uvolňuje obrovské množství jedovatých plynů. Ty se postupně přesouvají dál nad Evropu, kde mohou způsobit problémy.

"Oxid siřičitý, který pochází z erupce sopky na Kanárských ostrovech, se díky jihozápadnímu proudění dostal nad Evropu, jak dokazuje i simulace v odkazu," sdělila TN.cz meteoroložka Dagmar Honsová s tím, že nad střední Evropou byl jedovatý plyn zaznamenán i v průběhu září.

Související obsah

​Rozptyl znečištění ze sopky monitorují experti na počasí a atmosféru v rámci evropského projektu CAMS. Díky snímkům je možné si všimnout, že vlna oxidu siřičitého ve středu dorazila i nad Česko. "Pokud si prohlédnete jednotlivé hladiny, je vidět, že největší koncentrace SO2 je právě v hladině 500 hPa, tedy přibližně šest kilometrů nad zemí. Hodnoty v hladině 850 hPa (zhruba jeden a půl kilometru nad zemí) jsou řádově nižší," vysvětlil vedoucí oddělení modelování a expertíz z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) Ondřej Vlček.

Zdroj: atmosphere.copernicus.eu

​"Je to vysoko v atmosféře, takže dole nic nepocítíme. Až během nočních hodin budou srážky na studené frontě, takže se oxid siřičitý v dešti může vymývat a mohou padat kyselé deště. Dýchat by se nám jinak mělo dobře," upozornila Honsová. Oba experti se shodli, že pokud by k takovému vymývání došlo, dopad by neměl být výrazný. "Půjde o jednorázovou situaci," dodala meteoroložka s tím, že zcela odlišná byla situace při odsíření tepelných uhelných elektráren v 80. letech minulého století. Tehdy kyselé deště trvaly několik dnů a poničily vegetaci.

Plynný oxid siřičitý se k zemskému povrchu dostává jen obtížně, ve formě kapaliny se šance zvyšují. Jak už dříve upozornil expert na kvalitu ovzduší z ČHMÚ, koncentraci této látky v ovzduší by Češi pravděpodobně ani nezaznamenali. Trvalo by i několik měsíců, než by je zachytila měření. "To se projeví, až když budeme srážky pečlivě zkoumat a porovnávat chemické složení s dlouholetou řadou," vysvětlil Václav Novák.

Sopka Cumbre Vieja vybuchla letos v září. Podívejte se na první momenty:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Velká Británie zpřísňuje pravidla, pro vstup do země je nutné mít test na covid-19

Velká Británie od pondělí zpřísňuje pravidla pro vstup do země. Nově se cestující dostanou do země už jen s negativním výsledkem testu na covid-19. Nezáleží na tom, jestli jsou očkovaní, musí se prokázat testem. Země ke zpřísnění přistoupila, aby zabránila šíření varianty omikron. "Od pondělí mohou do země přicestovat z Nigérie jen občané a rezidenti Velké Británie a musí podstoupit samoizolaci," uvedl na twitteru britský ministr zdravotnictví Sajid Javid a dodal, že vakcíny stále zůstávají hlavním nástrojem, jak před covidem ochránit sebe a své blízké.

Krátká zpráva

Za sobotu přibylo 10 967 nakažených, je to méně než před týdnem

Česko za sobotu eviduje 10 967 potvrzených případů nákazy koronavirem. Před týdnem za sobotu přibylo o 1 500 případů více. Nejhorší situace je v okresech Kroměříž, Uherské Hradiště a v Olomouci. V nemocnicích je aktuálně 6 431 pacientů s covidem, z toho 1 018 v těžkém stavu. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Krátká zpráva

Prezidenti USA a Ruska projednají vojenskou situaci na Ukrajině

Americký prezident Joe Biden a ruský prezident Vladimir Putin chtějí v úterý prostřednictvím videohovoru prodiskutovat napjatou situaci na Ukrajině. "Biden podtrhne americké obavy z ruských vojenských aktivit na hranici s Ukrajinou a znovu potvrdí podporu Spojených států suverenitě a územní celistvosti Ukrajiny," uvedla mluvčí Bílého domu Jen Psaki v tiskovém prohlášení.

Krátká zpráva

Autobus v Keni strhl silný proud, utonulo přes 20 lidí

Více než 20 lidí se v sobotu utopilo při nehodě autobusu v Keni asi 200 kilometrů východně od hlavního města Nairobi. Jeho řidič se snažil přejet rozvodněnou řeku přes zatopený most, ale byl stržen silným proudem a převrátil se na bok. Autobus převážel členy katolického pěveckého sboru z východokeňského města Mwingi na obřad v okrese Kitui.

Píše se na Deník.cz