Koronavirus

Covid je zpátky v plné síle. Čtyři scénáře, co se může stát do konce roku

Česko s největší pravděpodobností čelí další vlně koronavirové epidemie. Čísla závratně rostou a neustále přibývá hospitalizovaných. Redakce TN.cz přináší čtyři scénáře, co se může stát v příštích měsících.

V posledních dnech začíná opět výrazně narůstat počet lidí nakažených koronavirem. V pondělí například testy odhalily 2 521 nových případů. V úterý bylo nově nakažených dokonce 3 246. Tolik nakažených za den bylo naposledy v dubnu. Vláda se ve středu rozhodla, že bude situaci řešit. Schválila nová opatření. Nyní se uvidí, jak zafungují. Před Českem jsou teď do konce roku čtyři varianty vývoje.

1. Zpřísněná opatření budou fungovat

V tuto možnost doufají vládní politici nejvíce. Poté, co ve středu zpřísnili kontroly a zavedli povinnost nosit roušky na pracovišti, tvrdí, že další opatření momentálně neplánují.

Pokud zpřísnění bude fungovat, reprodukční číslo R se bude snižovat a nemocnice nebudou pod náporem pacientů s covidem-19 kolabovat. Právě s touto variantou tedy prozatím ministerstvo zdravotnictví počítá. Podobné řešení by nejspíš volila i pravděpodobná budoucí vláda koalic SPOLU a PIRSTAN. Adept koalice SPOLU na ministra zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) je totiž také názoru, že by se měl hlavně klást důraz na testování a lokální omezení.

2. Bude znovu lockdown

Pokud budou čísla nadále rychlým tempem stoupat, je možné, že přijde další uzavření. Lockdown momentálně ale odmítají jak současný ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO), tak jeho pravděpodobný nástupce.

"Nemáme v plánu dělat jakýkoliv lockdown, uzavírání provozoven nebo akcí," řekl ve středu Vojtěch. Válek zase v úterý pro portál Seznam Zprávy uvedl: "Lockdown už není možné opakovat. Zejména takto tvrdý a dlouhý, jako jsme zažili."

Související obsah

3. Bude lockdown jen pro neočkované

Posledních několik měsíců vyzývají vládní i nevládní politici k očkování. Vládní kampaň Tečka navíc lidi k očkování lákala na konec obav z koronaviru. Existuje tedy malá možnost, že další lockdown přijde jen pro neočkované. Současná ani budoucí vláda ale nic takového zatím ani nenaznačily.

Vzhledem k tomu, že se ale zkracuje doba platnosti testů, je možné, že bez očkování bude pro lidi obtížnější dostat se do podniků. Předpokládá se navíc, že testy přestanou být bezplatné. Stále by se ale nejednalo o lockdown pro neočkované.

4. Všechno se rozvolní

Ještě v září ministr zdravotnictví Vojtěch mluvil o možnosti, že v blízké době skončí všechna opatření včetně roušek. Podmiňoval to však tím, že bude naočkovaných 75 procent obyvatel. K tomuto číslu se ale Česko momentálně nepřibližuje.

Ve středu navíc vláda schválila, že od 25. října bude nošení respirátorů povinné na pracovištích, pokud tam člověk není sám. Respirátory je také nově nutné mít i na všech hromadných akcích uvnitř.

Úplné rozvolňování zatím nepropaguje ani možná budoucí vláda. Je tedy vysoce nepravděpodobné, že do konce roku například odložíme roušky. 

Vláda přitvrdila v boji s covidem: Zpřísňuje se nejen v hospodách:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Chile povolilo sňatky osob stejného pohlaví

Chilský kongres schválil sňatky mezi osobami stejného pohlaví. Zákon ještě musí podepsat prezident, ale ten se již dříve vyslovil pro. V konzervativní katolické zemi trvalo schválení zákona čtyři roky. Chile se tak přidalo k více než dvacítce zemí světa, kde jsou homosexuální sňatky legální. Z Latinské Ameriky jsou to ještě Argentina, Brazílie, Kolumbie, Kostarika a Uruguay.

Píše se na Deník.cz