Domácí

Zákaz vjezdu cyklistům do lesa? Někteří majitelé o tom uvažují

Majitelé některých lesů v Česku zvažují, že zakážou cyklistům vjezd na lesní cesty. Zákaz by mohl platit od začátku příštího roku. Důvodem je novela silničního zákona, která určuje boční odstup aut od cyklistů, který prý nebude možné na některých lesních cestách dodržet. Zákaz se může dotknout i oficiálně značených cyklotras.

Když Poslanecká sněmovna začátkem září schválila novelu silničního zákona, která řidičům nařizuje předjíždět kola ve vzdálenosti 1,5 metru, řada cyklistů jásala. Teď to ale vypadá, že kvůli této novele se už cyklisté na některé trasy nedostanou.

Problém je na úzkých lesních cestách, kde není možné zajistit požadovaný odstup při průjezdu těžké lesní techniky. "Většina zpevněných lesních cest je třímetrová. Když má náklaďák přes dva metry, osobák dva metry, tak prostě není možné to zajistit," vysvětluje ředitel lesnických služeb v Písku Václav Zámečník.

Místo cedule ukazující směr cyklotrasy by se tak cyklisté na řadě míst od nového roku mohli dočkat zákazové značky. "Samozřejmě se to může takhle nešťastně potkat, to se stát může. On je problém v tom, že ty cyklotrasy tam vyznačil někdo, aniž by se vlastníků na to ptal," říká předseda Sdružení vlastníků obecních, soukromých a církevních lesů Jiří Svoboda.

Související obsah

​"Majitel pozemku si nemůže na svůj majetek umístit jakoukoliv dopravní značku," komentuje situaci mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka.

"Já věřím v nějaký kompromis, nějaký rozum a že dojde ke změně tohoto nařízení," svěřil se Zámečník. Ministerstvo dopravy ale žádné úpravy zákona neplánuje. "Technika je nepředjíždí, ale dochází k objíždění. Což je věc, kterou zákon neupravuje," řekl Jemelka.

Správci lesů věří, že k úplným zákazům nedojde. Cyklisté by se podle nich ale měli na úzkých lesních cestách projíždějícím autům vyhnout ke straně.

cej, sei, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz