Koronavirus

Prymula: Nová opatření k zastavení epidemie nestačí. Řešení je jen jedno

Nová opatření, která vláda ve středu ohlásila, mohou přispět k oslabení epidemie, zastavit ji ale nedokážou, řekl epidemiolog Roman Prymula ve živém vysílání TV Nova. Jediné efektivní řešení je podle něj očkovat. Zároveň se však domnívá, že se Česko už nedostane do kritické fáze, v níž se nacházelo na přelomu minulého a letošního roku, kdy ještě vakcína nebyla k dispozici.

Počty nakažených rostou exponenciálně. Situace se zhoršuje a vláda proto ve středu rozhodla o zpřísnění opatření. "Dá se očekávat, že určitým způsobem může dojít k oslabení epidemie. Ve srovnání s opatřeními, která tu byla v minulosti, ale nepochybně nestačí na to, aby se křivka oploštila," vyjádřil se epidemiolog Roman Prymula.

"To jediné, co můžeme efektivně dělat, je očkovat rizikovou část populace, kde dochází k největšímu šíření nákazy, a to je populace mezi 16 a 40 roky," konstatoval.

"Jsme v rostoucí fázi, nedá se říci, že by tato opatření mohla epidemii zastavit. Bez očkování to půjde ztuha," dodal. 

Související obsah

​Ve srovnání se západními zeměmi je podle něj proočkovanost v Česku velmi nízká. "Když se podíváme na křivky v jiných zemích – epidemie se zastavila proto, že zbytek společnosti byl imunní. My jsme tuto šanci promeškali," okomentoval současnou epidemickou situaci v Česku.

Přestože ale epidemie sílí, Prymula nevěří, že se bude opakovat stav, který zde panoval loni na podzim. "Myslím, že do kritické situace se nemůžeme dostat, protože tu máme jiné spektrum, ať už prodělané očkování, nebo onemocnění. Nemělo by to být jako minulý rok, ale určitě v některých regionech dojde k tomu, že bude omezené přijímání pacientů k některým zdravotním výkonům," upozorňuje epidemiolog.

Poslechněte si celé vyjádření Romana Prymuly k očkování:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Chile povolilo sňatky osob stejného pohlaví

Chilský kongres schválil sňatky mezi osobami stejného pohlaví. Zákon ještě musí podepsat prezident, ale ten se již dříve vyslovil pro. V konzervativní katolické zemi trvalo schválení zákona čtyři roky. Chile se tak přidalo k více než dvacítce zemí světa, kde jsou homosexuální sňatky legální. Z Latinské Ameriky jsou to ještě Argentina, Brazílie, Kolumbie, Kostarika a Uruguay.

Píše se na Deník.cz