Koronavirus

Masivní kontroly, vysoké pokuty. Česko čeká kvůli covidu přísný režim

Masivní kontroly, vysoké pokuty. Česko čeká kvůli covidu přísný režim
Zdroj: Michal Šula / MAFRA / Profimedia

Po celém Česku proběhne na začátku listopadu několik rozsáhlých kontrol dodržování mimořádných opatření proti covidu-19. A zaměřovat se hygienici nebudou zdaleka jen na restaurace. Jak potvrdil mluvčí ministerstva zdravotnictví, půjde o masivní akci a případným provinilcům hrozí vysoké pokuty.

Vláda ve středu schválila balíček nových opatření, která mají za cíl co nejvíce potlačit sílící epidemii koronaviru v Česku. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) při této příležitosti oznámil, že se kabinet Andreje Babiše (ANO) hodlá v následujících dnech více zaměřit na kontroly dodržování mimořádných opatření. Největší akce je naplánovaná na 4. a 6. listopadu. 

"Nechceme zavírat, nechceme dělat lockdown, zavírat provozy, restaurace a služby, ale potřebujeme, aby lidi alespoň bazální pravidla dodržovali," apeloval Vojtěch na veřejnost. Důslednějším dohledem chce vláda podle něj napomoci ke zpomalení šíření koronaviru v Česku.

​Kontroly hygienici prováděli i v průběhu října, soustředili se ale zejména na restaurace a sportoviště. Tentokrát tomu bude jinak. Podle mluvčího ministerstva zdravotnictví Daniela Köppla se chystá opravdu rozsáhlá akce. "Je speciální v tom, že bude opravdu masivní a zaměřená na dodržování veškerých ochranných opatření. Ten záběr tedy bude opravdu široký," sdělil TN.cz.

Namátkové kontroly z posledních dnů ukázaly, že lidé často opatření nedodržují a nenosí s sebou ani doklad o bezinfekčnosti, tedy negativní test na covid-19, potvrzení o očkování nebo prodělané nemoci. "Bylo překvapující, kolik lidí nemělo OTN (očkování, test, prodělaná nemoc)," sdělil Köppl. Ten nyní doufá, že v listopadu bude prohřešků podstatně méně. "Předpokládáme, že všichni si uvědomují závažnost současné situace," uvedl Köppl.

Související obsah

​Mluvčí zároveň upozornil, že při nedodržování opatření hrozí lidem tučné pokuty, které jsou dané vyhláškou. Pokud člověk nemá nasazený respirátor, riskuje pokutu až deset tisíc korun. Pokud by nesouhlasil a došlo by ke správnímu řízení, hrozí pokuta až tři miliony korun. A stejné sankce se týkají i prokazování bezinfekčnosti například v restauracích, kde s ohledem na nové opatření může od listopadu dostat pokutu jak návštěvník, tak provozovatel.

Personál restaurací musí totiž nově od listopadu bezinfekčnost hostů kontrolovat. "Povinnost kontrolovat bezinfekčnost se rozšíří na restaurační zařízení a pokud by zákazník protestoval, tak to může řešit Policie České republiky," řekl Vojtěch s tím, že se hostinští přidají k dalším provozovatelům, kteří doposud bezinfekčnost kontrolovali běžně.

Köppl upozornil, že dodržovat opatření je potřeba i v obchodních domech, kde také stále platí povinnost nosit respirátory. Lidé často při nákupu dýchací cesty zakryté nemají a ačkoliv zaměstnancům vyhláška nenařizuje nošení respirátorů kontrolovat, i v tomto případě hrozí pokuta. Celou věc mohou převzít a řešit policisté.

Ministr Vojtěch ve středeční Snídani s Novou představil nová opatření a řekl i to, jestli Čechy čeká speciální režim o Vánocích:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Zemřel Jaroslav Hanuš, režisér seriálu Život na zámku

Dlouhodobým zdravotním problémům ve čtvrtek ráno podlehl režisér Jaroslav Hanuš. Bylo mu 70 let. Jeho nejznámějším počinem je seriál Život na zámku v hlavní roli s Tomášem Töpferem, podepsán byl i pod seriály Šípková Růženka nebo Náměstíčko.

Krátká zpráva

Sebastian Kurz definitivně končí v politice

Bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz se podle listu Kronen Zeitung rozhodl definitivně skončit v politice. V čele rakouské vlády poprvé stanul v roce 2017 coby vůbec nejmladší premiér na světě, bylo mu 31 let. V říjnu letošního roku musel rezignovat kvůli aféře se zmanipulovanými předvolebními průzkumy. Kurz se ale už do křesla kancléře nebude chtít vrátit. Podle listu Kronen Zeitung rozhodlo i to, že se mu narodil syn. V čele rakouských lidovců Kurze nahradí ministr vnitra Karl Nehammer.

Píše se na Deník.cz