Počasí

Jaká bude letos zima? Meteorologové i příroda hovoří jasně. PŘEDPOVĚĎ

Ačkoliv astronomická zima odstartuje až za dva měsíce, Evropané už nyní čelí přemrštěným účtům za energie a obávají se chladného počasí, které by jim mohlo provětrat peněženky ještě výrazněji. I proto odborníci z AccuWeather už nyní připravili velkou zimní předpověď počasí, ve které shrnují, na co se mají lidé v jednotlivých částech Evropy připravit.

Veškeré poznatky shrnuli v dlouhodobé předpovědi počasí uznávaní meteorologové Tyler Roys a Alan Reppert, kteří se opírají nejen o veškerá možná dostupná data, ale i o signály přírody. Letošní průběh zimy podle nich zásadně ovlivní mimo jiné i polární vír z arktických oblastí.

Oba muži mají se zimními předpověďmi bohaté zkušenosti. Zatímco první z mužů pracuje pro AccuWeather téměř deset let, druhý už více než 20 let. A jejich závěry hovoří jasně.

Na rozdíl od oblastí ovlivněných Středozemním mořem, které podle předpovědi zůstanou blízko normálu, prognostici AccuWeather říkají, že vnitrozemí východní části Evropy se letos v zimě bude potýkat s neobvykle studeným vzduchem. Počasí ovlivněné polárním vírem se přitom dotkne i Česka. U nás by se tak měly objevovat teploty nižší, než bývá v dané době obvyklé. Dá se navíc předpokládat větší bouřková aktivita, která s sebou přinese nejen déšť, ale i sníh.

Související obsah

​Meteorologové dále varují i před ledovými bouřemi, které se mohou objevit zejména na Ukrajině. Loni v zimě čelila část této země hned několika větším bouřím. V prosinci 2020 se vlivem mrznoucího deště hlavní město Kyjev proměnilo v jednu velkou ledovku. Chodci padali na chodnících a vozidla sklouzávala ze silnic, což údajně vedlo k více než 500 automobilovým nehodám.

​Při pohledu na mapu od AccuWeather je ale zřejmé, že počasí v Česku nebude jednotné. Zatímco východní část země bude čelit chladnějšímu rázu počasí, v západní části republiky by mělo být spíše sucho. Větší výkyvy počasí tu experti neočekávají. Obzvlášť v první polovině zimy by se teploty měly držet převážně v normálu, tedy na podobných hodnotách jako v předchozích letech.

Zdroj: AccuWeather

​Mírnější zima by mohla znamenat úlevu zejména pro ty obyvatele, kteří se letos obávají vysokých nákladů na vytápění. Výkyvy teplot, které by se mohly promítnout i na výdajích za energie, se mohou objevovat spíše ke konci zimy. Teploty během druhé poloviny zimy klesnou nad severozápadní Evropou na téměř normální a podnormální úroveň, upozornil Roys.

Sušší zima může být vítanou zprávou i pro některé části Evropy, které letos v létě čelily záplavám. Třeba v červenci si povodně vyžádaly více než 180 mrtvých v Německu, Belgii a Nizozemsku. A právě před povodněmi varují meteorologové zejména jižní státy, kde bude zima velmi deštivá.

Předpověď slibuje i dobré podmínky pro lyžování v Česku:

Zdroj: AccuWeather
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz