Domácí

Zemanova návštěva porušila covidová pravidla. Hygienička vyvodí důsledky

Zemanova návštěva porušila covidová pravidla. Hygienička vyvodí důsledky
Zdroj: TN.cz

Hradní kancléř Vratislav Mynář ve čtvrtek veřejnosti ukázal video, na kterém se prezident Miloš Zeman v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) baví se svou návštěvou o ustavující schůzi Poslanecké sněmovny. Všichni návštěvníci jsou na záběrech bez povinných respirátorů. Možným pochybením personálu a porušením hygienických nařízení ze strany návštěvníků se teď bude zabývat hlavní hygienička ministerstva obrany, právě tento resort totiž vojenskou nemocnici zřizuje.

Mynář na čtvrteční tiskové konferenci pustil video z Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) ze 14. října, kdy prezidenta navštívil on sám a s ním předseda Sněmovny Radek Vondráček (za ANO), ředitel Sekretariátu prezidenta republiky Jaroslav Hlinovský a neznámá žena. Všichni čtyři lidé jsou na záběrech bez povinného respirátoru.

Zeman před týdnem podepsal listinu o svolání ustavující schůze nové Poslanecké sněmovny a Mynář veřejnosti video ukázal jako důkaz, že jeho podpis nebyl zfalšován. Vondráček totiž po schůzi zveřejnil fotografii podepsaného dokumentu a bezprostředně poté někdo podal trestní oznámení na okolí prezidenta republiky kvůli údajnému zfalšování podpisu. Policie už oznámila, že se podpisem bude zabývat.

Související obsah

Kancléř zveřejněním videa možná uškodil sobě i ostatním třem návštěvníkům. Všichni čtyři totiž porušili pravidla nemocnice, která nařizují povinné nošení respirátoru uvnitř v budovách. "Hlavní hygienička ministerstva obrany Jana Fajfrová již začala případ řešit," uvedl pro redakci TN.cz tiskový mluvčí Jan Pejšek s tím, že půjde o správní řízení. 

Problémy by kvůli návštěvě prezidenta mohla mít i nemocnice. "Řeší se osoby na návštěvě i možné pochybení ze strany nemocnice," dodal Pejšek. ÚVN se proti návštěvě Radka Vondráčka ohradila hned v den, kdy jej Mynář za prezidentem přivedl. Vondráček totiž nebyl na seznamu osob, které by k prezidentovi mohly chodit. 

Vondráček na twitteru uvedl, že respirátor měl skoro po celou dobu návštěvy nemocnice. "K respirátoru – pan prezident mi v respirátoru špatně rozuměl, když jsem na něj mluvil. Hůř slyší. Tak jsem si respirátor po dohodě odložil. Jinak jsem se po celou dobu po nemocnici pohyboval s respirátorem," okomentoval Vondráček. Za porušení pravidel hrozí každému z návštěvníků pokuta až 10 tisíc korun.

Podívejte se na video prezidenta Miloše Zemana z Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN):

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Velká Británie zpřísňuje pravidla, pro vstup do země je nutné mít test na covid-19

Velká Británie od pondělí zpřísňuje pravidla pro vstup do země. Nově se cestující dostanou do země už jen s negativním výsledkem testu na covid-19. Nezáleží na tom, jestli jsou očkovaní, musí se prokázat testem. Země ke zpřísnění přistoupila, aby zabránila šíření varianty omikron. "Od pondělí mohou do země přicestovat z Nigérie jen občané a rezidenti Velké Británie a musí podstoupit samoizolaci," uvedl na twitteru britský ministr zdravotnictví Sajid Javid a dodal, že vakcíny stále zůstávají hlavním nástrojem, jak před covidem ochránit sebe a své blízké.

Krátká zpráva

Za sobotu přibylo 10 967 nakažených, je to méně než před týdnem

Česko za sobotu eviduje 10 967 potvrzených případů nákazy koronavirem. Před týdnem za sobotu přibylo o 1 500 případů více. Nejhorší situace je v okresech Kroměříž, Uherské Hradiště a v Olomouci. V nemocnicích je aktuálně 6 431 pacientů s covidem, z toho 1 018 v těžkém stavu. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Krátká zpráva

Prezidenti USA a Ruska projednají vojenskou situaci na Ukrajině

Americký prezident Joe Biden a ruský prezident Vladimir Putin chtějí v úterý prostřednictvím videohovoru prodiskutovat napjatou situaci na Ukrajině. "Biden podtrhne americké obavy z ruských vojenských aktivit na hranici s Ukrajinou a znovu potvrdí podporu Spojených států suverenitě a územní celistvosti Ukrajiny," uvedla mluvčí Bílého domu Jen Psaki v tiskovém prohlášení.

Krátká zpráva

Autobus v Keni strhl silný proud, utonulo přes 20 lidí

Více než 20 lidí se v sobotu utopilo při nehodě autobusu v Keni asi 200 kilometrů východně od hlavního města Nairobi. Jeho řidič se snažil přejet rozvodněnou řeku přes zatopený most, ale byl stržen silným proudem a převrátil se na bok. Autobus převážel členy katolického pěveckého sboru z východokeňského města Mwingi na obřad v okrese Kitui.

Krátká zpráva

V Rakousku demonstrovali odpůrci protiepidemických opatření

V sobotu demonstrovali v Rakousku odpůrci protiepidemických opatření. Ve Vídni se jich sešlo přes 40 tisíc. V zemi aktuálně platí tvrdý lockdown.

Píše se na Deník.cz