Počasí

Hasiči měli kvůli počasí tisíce výjezdů. Orkán za sebou nechal spoušť a zraněné

Orkán Ignác zasáhl prakticky celé Česko a hasiči mají za sebou od rána přes 3000 výjezdů, což je desetkrát více než v běžném dni. Bez elektřiny bylo přes 300 tisíc domácností. Silný vítr trhal střechy budov, převracel auta, zastavoval vlaky a vyvracel stromy. Nejhůř na tom byly Plzeňský, Středočeský a Ústecký kraj. Hasiči ani policie zatím naštěstí nehlásí žádné oběti.

Poryvy větru na Sněžce atakovaly 160kilometrovou rychlost. Hasiči takřka po celé republice měli plné ruce práce. Například na silnici u Vimperka spadl vzrostlý strom na projíždějící osobní auto. "Začlo se to ohýbat, když jsme přijížděli. Pak padla jenom rána a už si nic nepamatuju. Měli jsme asi hodně velký štěstí," svěřil se řidič auta.

Na budovu mateřské školy v Karlových Varech se zase zřítil obří smrk. Hasiči museli evakuovat 41 dětí a 14 dospělých. A narychlo musely opustit základní školu i děti v Hrochově Týnci na Chrudimsku. "Provedli jsme evakuaci všech členů školní družiny. Rozhodli jsme otevřít střechu zevnitř a plechy se snažíme dostat dovnitř na půdu," popsal velitel zásahu hasičů Jiří Košina. 

V Zásadě na Jablonecku shodila vichřice vzrostlý strom na rodinný dům. "Máme díru do střechy. Jdeme shánět nějakou plachtu," uvedli zdrcení majitelé domu Zdeňka a Martin.

Související obsah

​Na Mladoboleslavsku vítr převrátil kamion, který smetl protijedoucí dodávku a další auto. Šofér sanitky s těžce zraněným řidičem musel kvůli popadaným stromům hledat náhradní cestu do nemocnice.

Bouře zastavila provoz na 50 železničních tratích. Deset vlaků nabouralo do stromu na kolejích. "Já jsem úplně vyřízenej, protože nikdo není schopen říct, jak se dostanu domů," postěžoval si jeden z cestujících.

Šťastný den neměli ani lidé, kteří převáželi bazén. Uletěl jim z auta do pole. Vzduchem létaly i trampolíny. Kvůli bouři se omezovaly provozy letišť, lanovek, parků i zoologických zahrad.

Související obsah

Situace ve středních Čechách byla jedna z nejhorších

Profesionální a dobrovolní hasiči ve Středočeském kraji nevěděli kam dřív. Největší nápor měli mezi 13. a 16. hodinou odpoledne. Nebezpečí hrozilo i v centru Prahy, kde zasahovali i na střechách budov.

Když štáb TV Nova přejížděl od jednoho zásahu k druhému, naskytl se mu smutný pohled na starší manželský pár. U nemocnice U Apolináře spadl manželům Vlašičovým strom přímo na auto. "Hovořili jsme s policií a hasiči. Řekli nám, že toho mají spoustu, čekáme na odtahovku. Uvidíme, co nám pojišťovna řekne na tu škodu, je pomačkaná střecha, boky, všechno," posteskl si pan Vlašič.

"Ty drobnější případy, například popadané větve, jsme museli odložit. Ale určitě vše budeme do večera likvidovat. Ta pětistovka událostí je velmi vysoké číslo na Prahu, museli jsme požádat i dobrovolné hasiče o pomoc," vyjádřil se odpoledne mluvčí hasičů hlavního města Martin Kavka.

Pražští záchranáři ošetřili zhruba desítku lidí, kteří se kvůli silnému větru zranili.

Může se k nám orkán Ignác vrátit? Více se dozvíte v reportáži:

sei, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Chile povolilo sňatky osob stejného pohlaví

Chilský kongres schválil sňatky mezi osobami stejného pohlaví. Zákon ještě musí podepsat prezident, ale ten se již dříve vyslovil pro. V konzervativní katolické zemi trvalo schválení zákona čtyři roky. Chile se tak přidalo k více než dvacítce zemí světa, kde jsou homosexuální sňatky legální. Z Latinské Ameriky jsou to ještě Argentina, Brazílie, Kolumbie, Kostarika a Uruguay.

Píše se na Deník.cz