Koronavirus

Potyčka ve frontě na očkování na nádraží v Praze. Lidé si nadávají a předbíhají se

Poté, co vláda ohlásila zavádění nových opatření proti koronaviru, vzrostl opět zájem o očkování. Pražané se zaměřili zejména na hlavní nádraží, kde mohou dostat vakcínu bez registrace. Ve frontách čekají hodiny a neváhají si ani přivstat. Někteří se ale snaží předbíhat, a dochází tak i k vyostřeným konfliktům.

Vláda přitvrdila v boji s covidem-19 a ve středu na mimořádném jednání schválila balíček nových opatření. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) mimo jiné také vyzval k očkování a jak se ukazuje, Češi si dali říct. Ať už je jejich motivací strach z nákazy koronavirem, nebo nechuť častěji podstupovat testy proti covidu-19, zájem o  vakcíny je enormní

"Registrujeme zvýšený zájem o očkování. Za včerejší den se přihlásilo na očkování téměř 13 tisíc nových lidí,” napsali v pátek zástupci Chytré karantény na svém twitterovém účtu.

A podobně hovoří i Eva Libigerová, mluvčí Fakultní nemocnice Bulovka, pod kterou spadá očkovací centrum na hlavním nádraží. "Mírný nárůst během posledních tří dnů zaznamenáváme. Očkujeme zhruba o stovku lidí více," sdělila TN.cz.

Na nádraží lidé čekají v dlouhých frontách i několik hodin. Často nejsou líní si ani přivstat. Třeba člen štábu TV Nova se chtěl nechat očkovat už ve čtvrtek, nedošla na něj ale řada, a tak ráno dorazil o zhruba o hodinu a půl dříve. "Byl jsem asi desátý na řadě," řekl reportérce na místě.

Související obsah

​Našli se ale i tací, kteří se snažili předbíhat. V pátek dopoledne došlo ke konfliktu, když se jeden z lidí snažil proklouznout do očkovacího centra hned u vchodu a předběhnout celou frontu. To se nelíbilo dalším čekatelům a krotit emoce všech účastníků tak musela přijít více než desítka členů ochranky. Na místě se krátce poté objevila i policie.

"Bylo nám nahlášeno, že dochází k verbálnímu konfliktu mezi několika osobami. Poté, co kolegové dorazili na místo, už se tam ale nikdo nenacházel. Fyzické napadení nikdo nenahlásil," oznámil mluvčí pražské policie Jan Rybanský. 

Na důležitost očkování upozorňuje dlouhodobě zejména vláda, která ve středu na mimořádném jednání oznámila i zavádění nových opatření. Od pondělí bude například povinné nosit respirátory na všech hromadných akcích uvnitř. Na pracovištích budou povinné, pokud tam pracovník nebude sám. V restauracích a klubech budou muset od listopadu provozovatelé kontrolovat bezinfekčnost, tedy jestli lidé mají potvrzení o očkování, negativní test, nebo prodělali onemocnění. Zároveň se ale přestanou proplácet většině lidí preventivní testy na covid-19 a zkrátí se i jejich účinnost. Přehled všech změn najdete i v článku zde.

Jak to na hlavním nádraží v pátek probíhalo, se podívejte zde:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Velká Británie zpřísňuje pravidla, pro vstup do země je nutné mít test na covid-19

Velká Británie od pondělí zpřísňuje pravidla pro vstup do země. Nově se cestující dostanou do země už jen s negativním výsledkem testu na covid-19. Nezáleží na tom, jestli jsou očkovaní, musí se prokázat testem. Země ke zpřísnění přistoupila, aby zabránila šíření varianty omikron. "Od pondělí mohou do země přicestovat z Nigérie jen občané a rezidenti Velké Británie a musí podstoupit samoizolaci," uvedl na twitteru britský ministr zdravotnictví Sajid Javid a dodal, že vakcíny stále zůstávají hlavním nástrojem, jak před covidem ochránit sebe a své blízké.

Krátká zpráva

Za sobotu přibylo 10 967 nakažených, je to méně než před týdnem

Česko za sobotu eviduje 10 967 potvrzených případů nákazy koronavirem. Před týdnem za sobotu přibylo o 1 500 případů více. Nejhorší situace je v okresech Kroměříž, Uherské Hradiště a v Olomouci. V nemocnicích je aktuálně 6 431 pacientů s covidem, z toho 1 018 v těžkém stavu. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Krátká zpráva

Prezidenti USA a Ruska projednají vojenskou situaci na Ukrajině

Americký prezident Joe Biden a ruský prezident Vladimir Putin chtějí v úterý prostřednictvím videohovoru prodiskutovat napjatou situaci na Ukrajině. "Biden podtrhne americké obavy z ruských vojenských aktivit na hranici s Ukrajinou a znovu potvrdí podporu Spojených států suverenitě a územní celistvosti Ukrajiny," uvedla mluvčí Bílého domu Jen Psaki v tiskovém prohlášení.

Krátká zpráva

Autobus v Keni strhl silný proud, utonulo přes 20 lidí

Více než 20 lidí se v sobotu utopilo při nehodě autobusu v Keni asi 200 kilometrů východně od hlavního města Nairobi. Jeho řidič se snažil přejet rozvodněnou řeku přes zatopený most, ale byl stržen silným proudem a převrátil se na bok. Autobus převážel členy katolického pěveckého sboru z východokeňského města Mwingi na obřad v okrese Kitui.

Krátká zpráva

V Rakousku demonstrovali odpůrci protiepidemických opatření

V sobotu demonstrovali v Rakousku odpůrci protiepidemických opatření. Ve Vídni se jich sešlo přes 40 tisíc. V zemi aktuálně platí tvrdý lockdown.

Píše se na Deník.cz