Koronavirus

Nemocnice plní covidoví pacienti, skoro všichni jsou neočkovaní. PŘEHLED

Nemocnice plní covidoví pacienti, skoro všichni jsou neočkovaní. PŘEHLED
Zdroj: TV Nova

Epidemická situace v Česku se stále zhoršuje. Aktuálně je hodnota reprodukčního čísla R 1,96, což znamená, že každý nakažený infikuje průměrně další dva lidi. Většinu nových případů přitom tvoří lidé, kteří nejsou očkovaní. Tutéž situaci potvrzují i nemocnice, kde je většinou podíl nenaočkovaných okolo dvou třetin. Někde ale nenaočkovaní pacienti tvoří i 90 % hospitalizací s covidem. Redakce TN.cz přináší statistiku z největších českých nemocnic.

Z pátečních 4224 nově nakažených nemá očkování 73 %. Odborníci v létě varovali, že na podzim Česko čeká epidemie neočkovaných. Převahu přitom tvoří i v nemocnicích.

Například ve Fakultní nemocnici Plzeň je aktuálně hospitalizovaných 19 pacientů s covidem. Třináct z nich nemá očkování, tedy více než dvě třetiny. Na jednotce intenzivní péče (JIP) k pátku leželi čtyři lidé. "Všichni nemocní na oddělení covid JIP jsou ve vážném stavu a žádný z nich není očkovaný," uvádí nemocnice na svých webových stránkách. Nejmladšímu z nich je 37 let.

"Vždycky je u nás převaha nenaočkovaných," potvrzuje současnou situaci mluvčí Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně Renáta Večerková. Aktuálně tam leží 12 pacientů s covidem, z nichž 8 nemá očkování (66,7 %).

Související obsah

​"Ve Fakultní nemocnici Motol je v tuto chvíli hospitalizováno 16 pacientů a 12 z nich, tedy 75 % je neočkovaných. Věkový průměr nemocných s příznaky se blíží 65 letům. Intenzivní péči vyžadují 4 nemocní, všichni neočkovaní," uvedl přednosta Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny FN Motol Tomáš Vymazal.

Ve Fakultní nemocnici Bulovka covid pacienti bez vakcíny tvoří ještě větší podíl, aktuálně téměř 92 %. V tuto chvíli je tam s covidem hospitalizovaných 12 lidí, čtyři jsou na JIP. Očkování má pouze jediný pacient. Z těch, kteří jsou na JIP, ani jeden.

"Obdobný stav je u nás aktuálně pořád. Máme vždy zhruba 10 až 12 hospitalizovaných a 90 % z nich je bez očkování," prozradila redakci TN.cz mluvčí Bulovky Eva Libigerová.

Ve Fakultní nemocnici Brno bylo v období od 1. do 22. října hospitalizováno s covidem 91 lidí, z nichž bylo naočkovaných 40. Mluvčí nemocnice Veronika Plachá dodává, že 15 z nich bylo na oddělení geriatrie a z nich mělo očkování 14, tedy naprostá většina.

Související obsah

​Zdůrazňuje však, že tito pacienti byli přijímáni do nemocnice primárně z jiných důvodů. Není tak zřejmé, jestli už při příjmu byli nakažení. Pacienti, kteří jsou hospitalizovaní především kvůli covidu, totiž rovnou míří na Kliniku infekčních chorob, kde je naočkovaná zhruba třetina z nich.

Na geriatrickém oddělení jsou hospitalizovaní pacienti ve věku 70 let a více a do nemocnice většinou přijíždějí kvůli jiným komplikacím.

Podíváme-li se na celorepubliková čísla, tak v pátek v nemocnicích přibylo 89 pacientů nad 16 let s covidem a z nich nemělo očkování 66 (74 %). Na JIP skončilo během pátku 9 pacientů nad 16 let, bez očkování ale byla pouze třetina z nich.

Jedná se ale spíše o odchylku než trend. Od začátku října se totiž na JIP s covidem dostalo 266 lidí a téměř 63 % nemělo očkování.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz