Domácí

Prázdniny budou delší kvůli covidu. Kdy máte nárok na ošetřovné? PŘEHLED

Prázdniny budou delší kvůli covidu. Kdy máte nárok na ošetřovné? PŘEHLED
Zdroj: Getty Images

Pod náporem epidemie končí stovky až tisíce dětí v celém Česku v karanténě nebo na distanční výuce kvůli uzavřeným třídám. Některé školy kvůli epidemické situaci prodlužují podzimní prázdniny i na pondělí a úterý 25. a 26. října. Pro rodiče tak vznikají situace, kdy řeší, co s dětmi, pro které nemají hlídání. Podívejte se, v jakých případech máte nárok na ošetřovné a v jaké výši.

V první řadě je nutné zdůraznit, že aktuálně není vyhlášeno žádné krizové ošetřovné, jako tomu bylo například na jaře letošního roku. V současné době se tak ošetřovné řídí zákonem o nemocenském pojištění a jeho podmínky jsou standardní.

Pokud se ale epidemická situace výrazně zhorší, ministerstvo práce a sociálních věcí má připravený návrh na opětovné zavedení krizového ošetřovného. Zatím však ve hře není. Jaké jsou tedy aktuální podmínky?

Nárok na ošetřovné má rodič (zaměstnanec), který pečuje o dítě mladší 10 let. Jeho výše se počítá od prvního kalendářního dne a činí 60 procent denního vyměřovacího základu. Pobírat ho rodič může po dobu 9 dní. Pokud je samoživitelem, tak až 16 dní. Nárok ale vzniká jen při některých situacích. 

Kdy máte nárok na ošetřovné

O ošetřovné můžete žádat, pokud je dítě nemocné nebo v karanténě. Pokud se tak dostalo do rizikového kontaktu a hygienická stanice nařídila izolaci, vzniká rodiči nárok na ošetřovné.

Související obsah

​Totéž platí i tehdy, pokud dítě v karanténě není, ale jeho třída či celá škola byla uzavřená, aktuálně nejčastěji kvůli rozšíření nákazy, o čemž rozhoduje hygienická stanice. V takových případech vystavuje škola dokument, který předá rodiči dítěte.

Ten pak na základě tohoto tiskopisu uplatňuje nárok na výplatu ošetřovného. Žádost o ošetřovné zaměstnanec podává u svého zaměstnavatele, který ji předá spolu s dalšími podklady okresní správě sociálního zabezpečení.

Ředitelské volno a prázdniny

Aktuálně řada rodičů řeší situaci, kdy škola v souvislosti s epidemickou situací prodlužuje podzimní prázdniny na 25. a 26. října. V tomto případě nárok na ošetřovné není. Prázdniny ani ředitelské volno (vyhlašované často z epidemických důvodů) nepatří podle zákona mezi události, které jsou nepředvídatelné.

Během ředitelského volna a prázdnin může rodič uplatnit nárok na ošetřovné pouze v případě, pokud je dítě nemocné nebo v karanténě.

Kraje doporučují školám prodloužit prázdniny, rodiče jsou výrazně proti:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz