Koronavirus

Brzy bude 10 tisíc případů denně, říká šéf lékařské komory. "Lidé jsou hloupí"

Reprodukční číslo R, které udává, kolik průměrně jeden nakažený nakazí lidí, dosáhlo hodnoty 1,96. To podle prezidenta České lékařské komory Milana Kubka znamená, že se situace vymkla kontrole a počty nových nakažených budou denně dosahovat hranice 10 tisíc. Situace, které čelíme, je podle něj zbytečná a nenastala by, kdyby lidé nebyli hloupí a nechali se včas naočkovat.

"Epidemie se bohužel u nás opět vymkla kontrole," konstatoval ve vysílání Televizních novin prezident České lékařské komory Milan Kubek. Svědčí o tom právě i extrémně vysoké reprodukční číslo.

"Je matematická jistota, že velice rychle budou počty nových případů atakovat hranici 10 tisíc, možná vystoupí ještě výš," predikuje Kubek. Důležité teď podle něj je, abychom udrželi pod kontrolou počet vážných případů. "Stále máme dva miliony lidí, kteří se nenaočkovali, mezi nimi 400 tisíc seniorů," upozorňuje.

Situace by podle něj ale neměla být tak kritická, jako jsme to zažili loni na podzim a letos na jaře. "Můj odhad je takový, že bychom to mohli zvládnout asi na čtvrtinových číslech, která byla v té nejhorší době. Takže bychom v nemocnicích neměli mít 10 tisíc nemocných, z toho dva tisíce ve vážném stavu, ale měli bychom se držet na zhruba 2,5 tisíc nemocných a 500 ve vážném stavu," řekl Kubek.

Související obsah

​Také bychom se už podle něj neměli dostat do situace, kdy bude v Česku denně umírat 200 lidí s covidem. "I kdyby ale umíralo "jenom" 30 až 50 lidí denně, tak je to strašná škoda. Toto všechno je úplně zbytečné. Kdyby lidé nebyli hloupí a nechali se v létě včas naočkovat," prohlásil. 

"Jsme ale přece jenom v lepší situaci než před rokem, máme lepší nástroje. Už nejsme tak bezbranní jako před rokem," dodal.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

V Rakousku demonstrovali odpůrci protiepidemických opatření

V sobotu demonstrovali v Rakousku odpůrci protiepidemických opatření. Ve Vídni se jich sešlo přes 40 tisíc. V zemi aktuálně platí tvrdý lockdown.

Píše se na Deník.cz