Zahraničí

V Londýně dražili Piccasovy obrazy. Nejdražší se prodal za stovky milionů korun

Na aukci v Londýně se vydražilo 11 děl španělského malíře Pabla Picassa. A za nejdražší z nich zaplatil nový majitel v přepočtu zhruba 880 milionů korun. Celkem aukce vynesla přes dvě miliardy korun. Dražba se konala dva dny před 140. výročím narození tohoto fenomenálního umělce.

Devět obrazů a dva kusy keramiky. Díla, která reprezentují více než 50 let Picassovy éry, už mají nové majitele. Vrcholem mnohdy nervy drásající dražby byl obraz z roku 1938, a to Žena s červeno-oranžovým baretem, na kterém Picasso zachytil svou milenku a múzu.

Nový majitel ho koupil v přepočtu za přibližně 880 milionů korun. Aukční síň přitom očekávala, že za malbu získá asi poloviční částku.

"V tomto posledním portrétu své milenky oslavuje její romantické křivky a ty barvy, které na obraz zvolil, jí také opravdu velmi symbolizují," vysvětlila zástupkyně aukční síně Brooke Lampleyová.

Související obsah

​Za 550 milionů korun se prodal téměř dvoumetrový portrét Muž a dítě. O téměř 200 milionů méně dal kupec za Zátiší s košíkem ovoce a květinami, namalovaný během nacistické okupace Paříže. Navzdory zkáze a útrapám druhé světové války bylo období mezi roky 1940 a 1944 jedno z Picassových nejlepších.

V roce 2015 se za v přepočtu 4,5 miliardy korun vydražil Picassův obraz Alžírské ženy a stal se tak zároveň historicky nejdražším výtvarným dílem prodaným v aukci. Mezi českými malíři drží rekord František Kupka. Jeho Tryskaní II se letos v březnu vydražilo za téměř 231 milionů korun.

Jan Houška TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Při požáru nemocnice v Senegalu zahynulo 11 novorozenců

Při požáru na neonatologickém oddělení nemocnice Mame Abdou Aziz Sy Dabakh ve městě Tivaouane, které leží asi 120 km východně od hlavního města Dakar, zemřelo 11 novorozenců. Oznámil to ve středu bez dalších podrobností na svém twitteru senegalský prezident Macky Sall. K podobnému incidentu došlo koncem dubna ve městě Linguère na severu země, kdy při požáru v nemocnici zemřeli čtyři novorozenci. Starosta města označil jako příčinu požáru technickou závadu na klimatizační jednotce v porodnici.

Krátká zpráva

Německo se dohodlo s USA na koupi zkapalněného plynu

Německo se dohodlo s USA na nákupu zkapalněného zemního plynu. Informaci zveřejnila tisková služba americké společnosti Sempra Energy, která uvedla, že by prodala asi 2,25 milionu tun plynu ročně.

Píše se na Deník.cz