Koronavirus

Pravidla pro cestování se zase změnila. Složitější je návrat z Polska

Pravidla pro cestování se od pondělí 25. října zase změnila. Jednodušší cesty jsou ze Španělska, naopak z dalších zemí se neočkovaným turistům příjezd stíží. Neočkovaným Čechům se například zkomplikují výlety do sousedního Polska.

Cestovatelský semafor upravující podmínky pro návrat Čechů z ciziny se opět mění. Do červené kategorie se nově přesunul Kypr, Nizozemsko a Polsko. Oranžová kategorie se rozrostla o Lichtenštejnsko. Naopak Španělsko je v kategorii zemí s nízkým rizikem nákazy.

Při návratu ze všech zemí je nutné vyplnit příjezdový formulář. U zelených a oranžových zemí se neočkovaní cestující musí podrobit testu před návratem nebo do 5 dnů po návratu do Česka. Do té doby ale nemusí být v izolaci.

Související obsah

Při návratu z červených zemí jsou pravidla přísnější. "Po vstupu na území ČR se nejdříve 5. den, nejpozději však 14. den podrobit RT-PCR testu na stanovení přítomnosti viru SARS-CoV-2, pokud orgán ochrany veřejného zdraví výjimečně nerozhodl jinak. Do doby výsledku RT-PCR testu na stanovení přítomnosti viru SARS-CoV-2 je nutná samoizolace," uvedlo ministerstvo zahraničí.

Přísnější pravidla pro Čechy zavedlo Nizozemsko. "S účinností od neděle 24. října řadí Nizozemsko Českou republiku do kategorie vysoce rizikových zemí. Cestující starší 12 let přijíždějící z ČR budou mít povinnost předkládat při vstupu do Nizozemska certifikát EU COVID o očkování nebo o prodělaném onemocnění či potvrzující negativní výsledek PCR testu," uvedlo ministerstvo zahraničí. Více informací najdete na stránkách zastupitelského úřadu v Haagu.

Kompletní podmínky návratu do ČR ze zahraničí v době pandemie covid-19 naleznete zde.

Seznam zemí podle míry rizika nákazy najdete zde.

Zhoršuje se situace v nemocnicích. Podívejte se na reportáž:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Novým rakouským kancléřem se stane Karl Nehammer

Rakousko bude mít nového kancléře, stane se jím dosavadní ministr vnitra Karl Nehammer. Ten zároveň povede vládní stranu ÖVP (Rakouská lidová strana), informoval o tom list Kronen Zeitung. Bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz ve čtvrtek oznámil, že v politice definitivně končí. Z funkce odstoupil v říjnu, když jej a jeho okolí začala policie vyšetřovat kvůli údajné korupci. Současný kancléř Alexander Schallenberg ve stejný den oznámil, že na funkci rezignuje ve chvíli, kdy se ÖVP dohodne na novém lídrovi.

Píše se na Deník.cz