Koronavirus

Hamáček vyhrožuje: Očkování, nebo si plaťte testy, jinak zákaz vstupu do práce

Končící ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) v pondělí po jednání krizového štábu oznámil, že pokud se bude nadále zhoršovat epidemiologická situace, dojde ke zpřísňování opatření. Ve hře je podle něj zákaz vstupu do práce bez potvrzení o bezinfekčnosti s tím, že případné testy na covid-19 by si zaměstnanci hradili sami.

Jan Hamáček (ČSSD) v pondělí předstoupil před novináře po jednání Ústředního krizového štábu. Na tiskové konferenci informoval o zhoršující se koronavirové situaci. 

Pronesl, že pokud se epidemiologická situace nepřestane zhoršovat, dojde k rozšíření míst, kde lidé budou prokazovat bezinfekčnost. Prokazovat by se potvrzením o očkování, testu nebo prodělání covidu-19 mohli lidé například i na pracovišti. 

​"Případné testy by si musel hradit sám zaměstnanec. Ministerstvo práce a sociálních věcí připravuje výklad příslušného paragrafu zákoníku práce za tímto účelem," uvedl na tiskové konferenci Hamáček. Upozornil, že chybějící potvrzení by znamenalo překážku na straně zaměstnance.

Ministr upřesnil, že se jedná o podobný princip, jaký zavedli v Itálii. Zaměstnanec se tedy musí prokázat zaměstnavateli, že je negativní, jinak do práce nesmí.

Ačkoliv Hamáček tvrdil, že prokazování bezinfekčnosti na pracovištích už je v řešení, ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že s ničím podobným v tuto chvíli nepočítá. "V současné době o podobné variantě neuvažujeme," sdělil TN.cz mluvčí Daniel Köppl.

S novinkou příliš nepočítá ani premiér Andrej Babiš (ANO). "Návrh pana Hamáčka není přijatelný z pozice zákoníku práce. Prodiskutujeme to, ale nemyslím, že je to reálný návrh," řekl po jednání vlády.

Ministr vnitra odmítl, že by byl on sám strůjcem návrhu. "To není Hamáčkův plán, pouze jsem na TK zopakoval návrh postupu, který na ÚKŠ prezentovala pí. Svrčinová," oznámil na twitteru. "To, že s tím souhlasím, protože nám nic jiného nezbyde, je druhá věc," dodal vzápětí.

Hamáček na tiskové konferenci dále upozornil, že hlavní prioritou je, aby nedošlo k uzavírání škol. Vláda už v minulém týdnu oznámila, že začátkem listopadu se chystá plošné testování ve školách v okresech, kde bude týdenní výskyt nákazy vyšší než 300 případů na 100 tisíc obyvatel. Neočkovaní učitelé navíc budou muset nosit ve výuce respirátory.

Související obsah

​"Podle aktuálních dat se bude testování ve školách týkat osmi okresů, hlavně v Olomouckém a Moravskoslezském kraji," uvedl Hamáček. Konkrétně by mělo jít o okresy Prachatice, České Budějovice, Opava, Šumperk, Prostějov, Ostrava-město, Brno-venkov a Karviná.

Hamáček také uvedl, že příjezdový formulář budou muset lidé vyplňovat navzdory rozhodnutí soudu, který tuto povinnost při návratu do České republiky zrušil. "Ministerstvo zdravotnictví doplní odůvodnění," vysvětlil.

Odpoledne by měl Hamáček rezignovat na svou funkci šéfa ČSSD, stane se tak na schůzi předsednictva strany.

Celou tiskovou konferenci si můžete pustit zde:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Velká Británie zpřísňuje pravidla, pro vstup do země je nutné mít test na covid-19

Velká Británie od pondělí zpřísňuje pravidla pro vstup do země. Nově se cestující dostanou do země už jen s negativním výsledkem testu na covid-19. Nezáleží na tom, jestli jsou očkovaní, musí se prokázat testem. Země ke zpřísnění přistoupila, aby zabránila šíření varianty omikron. "Od pondělí mohou do země přicestovat z Nigérie jen občané a rezidenti Velké Británie a musí podstoupit samoizolaci," uvedl na twitteru britský ministr zdravotnictví Sajid Javid a dodal, že vakcíny stále zůstávají hlavním nástrojem, jak před covidem ochránit sebe a své blízké.

Krátká zpráva

Za sobotu přibylo 10 967 nakažených, je to méně než před týdnem

Česko za sobotu eviduje 10 967 potvrzených případů nákazy koronavirem. Před týdnem za sobotu přibylo o 1 500 případů více. Nejhorší situace je v okresech Kroměříž, Uherské Hradiště a v Olomouci. V nemocnicích je aktuálně 6 431 pacientů s covidem, z toho 1 018 v těžkém stavu. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Krátká zpráva

Prezidenti USA a Ruska projednají vojenskou situaci na Ukrajině

Americký prezident Joe Biden a ruský prezident Vladimir Putin chtějí v úterý prostřednictvím videohovoru prodiskutovat napjatou situaci na Ukrajině. "Biden podtrhne americké obavy z ruských vojenských aktivit na hranici s Ukrajinou a znovu potvrdí podporu Spojených států suverenitě a územní celistvosti Ukrajiny," uvedla mluvčí Bílého domu Jen Psaki v tiskovém prohlášení.

Krátká zpráva

Autobus v Keni strhl silný proud, utonulo přes 20 lidí

Více než 20 lidí se v sobotu utopilo při nehodě autobusu v Keni asi 200 kilometrů východně od hlavního města Nairobi. Jeho řidič se snažil přejet rozvodněnou řeku přes zatopený most, ale byl stržen silným proudem a převrátil se na bok. Autobus převážel členy katolického pěveckého sboru z východokeňského města Mwingi na obřad v okrese Kitui.

Krátká zpráva

V Rakousku demonstrovali odpůrci protiepidemických opatření

V sobotu demonstrovali v Rakousku odpůrci protiepidemických opatření. Ve Vídni se jich sešlo přes 40 tisíc. V zemi aktuálně platí tvrdý lockdown.

Píše se na Deník.cz