Domácí

Přísnější pravidla pro některé školy: Děti musí mít test nebo respirátor

Vláda kvůli zhoršující se koronavirové situaci rozhodla, že se v některých školách budou děti v listopadu opět povinně testovat. Testování proběhne v osmi okresech s nejhorší epidemiologickou situací. Děti, které test odmítnou, budou muset mít ve třídách respirátor.

Vláda Andreje Babiše (ANO) se v pondělí sešla k pravidelnému jednání. Velkým tématem byla zhoršující se epidemiologická situace. Vláda na schůzi rozhodla, že kvůli nárůstu případu se na některé školy vrátí testování

Ministerstvo zdravotnictví konkrétně rozhodlo, že v pondělí 1. a 8. listopadu se budou na základních a středních školách testovat děti v celkem osmi okresech. Půjde o okresy České Budějovice, Ostrava-město, Prostějov, Prachatice, Brno-venkov, Přerov, Opava a Karviná. Jde o okresy, které hlásí více než 300 nakažených na 100 tisíc obyvatel za posledních 7 dní.

Testovat se nemusí očkované děti nebo ty, které v posledních 180 dnech prodělaly nemoc covid-19. "Děti, které se odmítnou testovat, budou mít povinnost nosit ochranu dýchacích cest po celou dobu školní výuky, i ve třídě, včetně venkovního prostředí, pokud není možné dodržet rozestup alespoň 1,5 metru," řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

"Testování se bude týkat cca 165 tisíc žáků," uvedl ministr školství Robert Plaga (za ANO). Dodal, že ministerstvo už má pro školy zajištěné potřebné testy. "Základní a střední školy je obdrží prostřednictvím zřizovatelů v nejbližších dnech," dodal Plaga.

Kabinet také schválil, že neočkovaní učitelé budou muset při výuce nosit respirátory. Toto pravidlo bude platit od pondělí 1. listopadu. Výjimku mají učitelé, kteří proděli v posledních 180 dnech covid-19 nebo mají platný test. Respirátor ale nebudou muset mít učitelé ve školkách a zaměstnanci v dětských skupinách. 

Související obsah

​Vláda měla v pondělí na programu také čtyři návrhy zákonů, například novelu autorského zákona či návrh nového zákona o službách platforem pro sdílení videonahrávek. Projednávala i několik kontrolních závěrů Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ).

Dopoledne poprvé po sněmovních volbách zasedl také Ústřední krizový štáb. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) na tiskové konferenci po jednání řekl, že pro nenaočkované by se měla zpřísnit pravidla. Hrozilo by jim například, že by nemohli chodit do práce. Andrej Babiš a Adam Vojtěch to ale jednoznačně odmítli.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz