Počasí

Teplý podzim nečekejte, varuje ČHMÚ. Zveřejnil měsíční předpověď počasí

Teplý podzim nečekejte, varuje ČHMÚ. Zveřejnil měsíční předpověď počasí
Zdroj: Getty Images

V pondělí ráno se teploty v Česku lišily i o 20 °C a meteorologové upozorňují, že se podzim ještě o slovo ani pořádně nepřihlásil. Stane se tak až v následujících týdnech. Z měsíční předpovědi vyplývá, že by se Češi měli připravit na stále chladnější teploty i přes den.

Začátek nového týdne s sebou do Česka přinesl velké teplotní rozdíly. Zatímco na meteorologické stanici Hejnice naměřili po ránu osm stupňů nad nulou, na Jezerní slati se rtuť teploměru dostala na hodnotu nižší než -10 °C.

Podívejte se na úterní předpověď počasí: 

Meteorologové ještě téhož dne vydali měsíční předpověď počasí, ze které vyplývá, že brzy se začnou teploty i přes den ještě více přibližovat k nule a k mrazivým hodnotám. Nejchladnější má být týden od 8. listopadu.

Související obsah

​"Předpokládáme, že období od 25. října do 21. listopadu 2021 bude na našem území jako celek teplotně průměrné až slabě podprůměrné. S pokračujícím podzimem budou průměrné týdenní teploty postupně klesat," upozorňuje Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Žádné extrémní výkyvy teplot oproti předešlým rokům ale experti neočekávají. "Většinou by se teploty měly pohybovat v mezích hodnot běžných pro danou roční dobu," dodávají.

Dlouhodobá průměrná teplota v Česku v období od 25. října do 21. listopadu je 6 °C. Nejteplejší byl rok 2013, kdy průměrná teplota v těchto dnech dosáhla hodnoty 8,2 °C. Naopak v roce 1941 klesla na 1 °C, což je v historii měření nejméně.

V porovnání s dlouhodobým průměrem bude s největší pravděpodobností nejchladnějším třetí předpovědní týden, tedy od 8. listopadu. Pršet by v následujícím měsíci mělo méně, než je obvyklé. "Zejména v první polovině předpovědního období budou srážky velmi slabé, v některých dnech žádné. Ve druhé polovině období očekáváme přibývání celkového množství srážek, ale jejich týdenní úhrny by se měly pohybovat blízko hranice průměrných a podprůměrných hodnot," uvádí ČHMÚ.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz