Koronavirus

Více výhod pro očkované. Česká vláda hledá inspiraci v zahraničí. ANKETA

Epidemická situace se zhoršuje a také v České republice se uvažuje o větších restrikcích pro neočkované lidi po vzoru některých okolních zemí. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) mluvil například o tom, že by neočkovaní lidé mohli v práci prokazovat bezinfekčnost negativním testem na koronavirus. Babišův dosluhující kabinet ale v tomto tématu shodu zatím nenašel a chce se radit se zaměstnavateli a odboráři.

Bez očkování do zaměstnání jedině s negativním testem. To je návrh, o kterém promluvil ministr vnitra a šéf krizového štábu Jan Hamáček. 

"To je, dá se říci, trošku ten italský systém, kdy prostě musíte zaměstnavateli prokázat, že jste negativní, jinak nejdete do práce. Od toho já si slibuji, že to bude motivace k masivnímu zájmu o očkování," pronesl Hamáček po jednání Ústředního krizového štábu.

Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) je to jedna ze zvažovaných možností. Hamáčkův návrh se prý ale nelíbil například ministru zemědělství Tomanovi. "Já jsem na to konto svolal mimořádnou tripartitu na středu ve 12 hodin, abychom měli jasné stanovisko od zaměstnavatelů a samozřejmě odborářů," sdělil premiér Andrej Babiš (ANO).

Související obsah

​Podmínky pro neočkované plánují při zhoršení epidemické situace zpřísnit například v sousedním Rakousku. Výhody pro očkované by uvítali i někteří čeští odborníci, je to podle nich jedna z cest, jak přimět lidi nechat se naočkovat.

"Udělat nějaká taková přísná opatření je složité, ale já si to dovedu představit jako motivační opatření. Jsme ale schopni vymyslet opatření jednodušší. Je to otázka i přístupu do jiných objektů, kde tito lidé by měli mít jiná pravidla než ti, kteří se očkovat nechali," pronesl epidemiolog Roman Prymula.

​"Znepříjemnit život těm, kteří jsou neočkovaní, nějakými většími omezeními, si myslím, že by fungovalo. To, co se chystají udělat v Rakousku, u nás napadnou právníci a neprojde to. Důsledkem toho bude, že tady budou tisíce mrtvých, kteří by nemuseli být mrtví," přidal se imunolog Václav Hořejší.

Na rakouský model zvýhodňování očkovaných se ale netváří současný český premiér Babiš. "To je úplný nesmysl, podle mě to ani nemohl nikdo myslet vážně, to bude spíš nějaká politická deklarace, aby někdo deklaroval, že nenaočkované zavře doma, to je absolutně mimo. My určitě takhle neuvažujeme," uvedl.

"Jakékoli opatření, které by takto zasahovalo do základních lidských práv a svobod, musí být v ČR prováděno minimálně pouze v rámci nouzového stavu," pronesl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Poslední nouzový stav v Česku trval celkem 188 dnů. Zavřené byly například restaurace, obchody a hotely. V březnu pak vláda dokonce zakázala překračovat hranice okresů. 

lud, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Novým rakouským kancléřem se stane Karl Nehammer

Rakousko bude mít nového kancléře, stane se jím dosavadní ministr vnitra Karl Nehammer. Ten zároveň povede vládní stranu ÖVP (Rakouská lidová strana), informoval o tom list Kronen Zeitung. Bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz ve čtvrtek oznámil, že v politice definitivně končí. Z funkce odstoupil v říjnu, když jej a jeho okolí začala policie vyšetřovat kvůli údajné korupci. Současný kancléř Alexander Schallenberg ve stejný den oznámil, že na funkci rezignuje ve chvíli, kdy se ÖVP dohodne na novém lídrovi.

Píše se na Deník.cz