Koronavirus

Lidé zapomněli, jak se covid šíří. Omylem ho pak mohou roznášet i očkovaní

Češi polevili v hygienických opatřeních. Roušky a respirátory sice ještě používají, ale dezinfekce rukou už řadu lidí netrápí. Koronavirus přitom patří mezi kapénkové infekce a šíří se třeba i podáním ruky. Infekci mohou roznášet i plně očkovaní lidé. Podle lékařů mohou někteří lidé podlehnout falešnému pocitu imunity.

Během čtvrt hodiny si dezinfekce u frekventovaného vstupu do obchodního centra nikdo ani nevšiml. Kolem chodily davy lidí, ale nikdo o ni nezavadil ani pohledem. A ještě křiklavější příklad zaznamenal reportér TV Nova s dezinfekcí u vstupu do prodejny potravin. Nikdo si jí ani nevšiml.

Nejhorší byla situace u pečiva, jako by lidé na jakékoliv hygienické opatření téměř úplně rezignovali. Igelitové rukavice nebo podavače pečiva používá jen málokdo, a to si u vstupu do prodejny ruce nikdo nedezinfikoval.

Související obsah

​"Onemocnění se šíří opravdu velmi rychle kapénkami, je nezbytné ve veřejných budovách nosit respirátory. A samozřejmě i dezinfekce rukou k tomu patří," uvedla ředitelka ústecké hygienické stanice Lenka Šimůnková.

Respirátory nebo alespoň roušky lidé ve většině případů poctivě nosí, i když se najdou výjimky. Jestli si je ale poctivě mění za nové a čisté, to už je otázkou. "Mám ji třeba měsíc," zaznělo v anketě. 

Otázkou pak také zůstává, jak poctivě lidé chodí na testy v případě, že se cítí nemocní. Příznaky koronaviru se dají zaměnit za mnoho jiných onemocnění a jistotu nemá nikdo. Od pondělí přitom platí povinnost nosit respirátory ve všech vnitřních prostorech včetně pracovišť.

lud, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz