Koronavirus

Je tu epidemie neočkovaných, říká Vojtěch. Šance na přežití na JIP je pod 50 %

Pandemie covidu-19 v České republice rychle sílí. Velkým problémem jsou podle ministerstva zdravotnictví neočkovaní lidé, kteří tvoří většinu nakažených a hospitalizovaných. Pacienti na JIP s variantou delta mají přitom jen zhruba poloviční šanci na přežití. Lidé nad 70 let téměř nulovou.

"Epidemie velmi významně sílí. Reprodukční číslo je nad 1,7 a stále roste. I kdyby se teď stal zázrak a všechno zamrzlo, tak virus má brzdnou dráhu 14 dnů," popsal ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch řekl, že zlom by mohl nastat za pět nebo šest týdnů.

Vláda a odborníci v boji s nemocí sází hlavně na očkování. ​"Epidemie se stává epidemií neočkovaných. Většina hospitalizovaných jsou neočkovaní. Panuje představa, že v nemocnicích končí lidé ve věku 70–80 let. Jsou tam ale mnohem mladší ročníky, průměr je 60 let," dodal Vojtěch. Varoval, že když covid zaplní nemocnice, tak se budou muset znovu odkládat plánované operace. 

Náměstkyně ministerstva zdravotnictví Martina Koziar Vašáková varovala, že šance na přežití je u pacientů na JIP velmi nízká. "Delta je rychlejší a způsobuje těžší průběhy. Když nejste očkován, tak je šance, že zemřete, 2%. Čím jste starší a máte víc nemocí, tím šance stoupá, a to až ke 20 %. Když se dostanete do intenzivní péče, tak vaše šance na přežití jsou méně než poloviční. U lidí nad 70, 80 let jsou téměř nulové, pokud ten člověk potřebuje umělou plicní ventilaci," řekla Vašáková.

Související obsah

Na důležitost očkování apeloval také Dušek. "Kdybychom byli 100% naočkováni, tak bychom byli maximálně na třetině čísel a v nemocnici by bylo minimum případů," řekl šéf ÚZIS. 78 % lidí, kteří jsou nyní s covidem-19 na JIP, podle Duška nemají očkování. Očkovaní lidé na JIP jsou většinou staršího věku.

Podívejte se, jak se aktuálně šíří nákaza covid-19 v České republice:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Chile povolilo sňatky osob stejného pohlaví

Chilský kongres schválil sňatky mezi osobami stejného pohlaví. Zákon ještě musí podepsat prezident, ale ten se již dříve vyslovil pro. V konzervativní katolické zemi trvalo schválení zákona čtyři roky. Chile se tak přidalo k více než dvacítce zemí světa, kde jsou homosexuální sňatky legální. Z Latinské Ameriky jsou to ještě Argentina, Brazílie, Kolumbie, Kostarika a Uruguay.

Píše se na Deník.cz