Koronavirus

PŘEHLEDNĚ: Jak dobře chrání očkování? Stát zveřejnil data o lidech s covidem

PŘEHLEDNĚ: Jak dobře chrání očkování? Stát zveřejnil data o lidech s covidem
Zdroj: Petr Topič / MAFRA / Profimedia

Pandemie covidu-19 v České republice výrazně zrychluje a vláda zvyšuje tlak na očkování. Z posledních dat totiž vyplývá, že většina nakažených a hospitalizovaných pacientů není očkovaná. Poměr se mění u lidí nad 65 let, u kterých mizí ochranný efekt vakcíny. Senioři by tak neměli odkládat její třetí dávku.

Očkování v České republice zrychluje, ale proočkovanost je stále nízká a nemocnice plní neočkovaní lidé. Dokazují to data ministerstva zdravotnictví a Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS). Epidemie se tak podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) stává epidemií neočkovaných.

Z dat například vyplývá, že jen během října se nakazilo téměř 40 tisíc lidí a 74 % z nich nemělo ani jednu dávku očkování. Průměrný věk těchto lidí byl 27 let. Nemocí covid-19 se nakazili také plně očkovaní lidé. Jejich průměrný věk byl ale výrazně vyšší, konkrétně 50 let. 

"Delta je rychlejší a způsobuje těžší průběhy. Když nejste očkován, tak je šance, že zemřete, 2%. Čím jste starší a máte více nemocí, tím šance stoupá, a to až ke 20 %," řekla náměstkyně ministra zdravotnictví Martina Koziar Vašáková.

Očkování se projevuje také u osob v nemocnicích. Neočkovaní lidé v říjnu tvoří přes 63 % hospitalizovaných a jejich průměrný věk je 60 let. Plně očkovaným lidem, kteří potřebují nemocniční péči, je 75 let.

​Téměř stejná čísla jsou u pacientů na JIP. Neočkováno je zde 64 % lidí ležících na JIP a jejich věkový průměr je 61 let. Plně očkovaným je v průměru 74 let. Vašáková varovala, že šance na přežití je u pacientů na JIP velmi nízká. "Když se dostanete do intenzivní péče, tak vaše šance na přežití jsou méně než poloviční. U lidí nad 70, 80 let jsou téměř nulové, pokud ten člověk potřebuje umělou plicní ventilaci," řekla Vašáková.

Vyrovnanější jsou data u mrtvých. Ze 145 lidí, kteří v říjnu zemřeli, nebylo očkováno 51 %. Jejich průměrný věk byl 75 let, což je jen o čtyři roky méně než zemřelých plně očkovaných. Právě u starších lidí ministerstvo apeluje na potřebu tzv. posilující dávky

​​U lidí nad 65 let se totiž statistika otáčí a většina z nakažených už dostala dvě dávky očkování. "V populaci 65+ vidíme, že ochranný efekt začíná klesat. Je to výzva k posilující dávce, dalo se to čekat," řekl šéf ÚZIS. Vakcína ale seniory podle Duška i bez třetí dávky chrání před hospitalizací. "Vidíme, že lidé v seniorním věku, kteří se třeba i dostanou do nemocnic, nepotřebují na JIP," dodal Dušek.

Očkování v poslední době zrychluje. V pondělí bylo podáno 29 072 vakcín, o týden dříve to bylo 13 727 očkovacích látek. Od zahájení očkování bylo celkem použito zhruba 12,1 milionu dávek vakcín. Plně očkováno je aktuálně okolo 6,06 milionu lidí.

Podrobně Dušek data popsal na tiskové konferenci:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Dálnici D7 ve směru na Chomutov zablokovala dopravní nehoda

Dálnici D7 ve směru na Chomutov zablokovala v pátek večer dopravní nehoda dvou osobáků. Komunikace je na 70. km uzavřena.

Píše se na Deník.cz