Domácí

Dodavatel energií jim krachl, zálohy nyní stojí majlant. Podle úřadu je to v pořádku

Dodavatel energií jim krachl, zálohy nyní stojí majlant. Podle úřadu je to v pořádku
Zdroj: Getty Images

Kvůli neschopnosti některých dodavatelů zásobit energiemi své zákazníky skončili tito lidé u dodavatelů poslední instance (DPI). Tam je ale drtí vysoké náklady za elektřinu a plyn. Podle Energetického regulačního úřadu (ERÚ) jsou ale ceny v pořádku.

Krach Bohemia Energy a dalších dodavatelů energií nechal jejich zákazníky ve svízelné situaci. U DPI platí mnohdy silně navýšenou cenu za energie.

Paní Petra byla zákaznicí u Bohemia Energy, její DPI je Innogy. Zálohy se jí zvedly téměř na sedminásobek, z necelých šesti stovek bez daně na 4 014 bez daně. Její záchranou je, že s Innogy má od začátku prosince smlouvu, kde by měly být platby příhodnější.

Obdobný problém má i tchyně paní Ivany z Hlučínska. Dříve platila zálohy jen na plyn u jednoho z dodavatelů skupiny Bohemia Energy asi 1 500 korun měsíčně, nyní má platit 6 670. "Má domek a topí jen ve dvou místnostech. Kdyby vytápěla celý dům, tak bude platit snad 15 tisíc," popsala paní Ivana.

"Mám pocit, jako by si z nás udělali rukojmí. Chápu, že se to zdražuje po celém světě, ale pochybuji, že jinde by byly ty částky tak obrovské, že by to dělalo půlku platu," doplnila.

Související obsah

Přísná pravidla pro dodavatele poslední instance

Podle ERÚ ale pro DPI platí přísná pravidla, jak stanovovat ceny. Ty jsou totiž regulované takzvanou metodou věcného usměrňování. To znamená, že do ní může dodavatel zahrnout jen oprávněné náklady a přiměřený zisk, který pokrývá jeho obchodní riziko.

"Mezi oprávněné náklady, které mohou DPI zahrnout do svých cen, se započítává především cena samotné elektřiny nebo plynu, náklady na dorovnání diagramu spotřeby, náklady na odchylku nebo administrativní náklady spojené s obsluhou zákazníka. Stejně jako v případě běžných dodávek energií cena zahrnuje také regulovanou složku pokrývající zejména náklady na provoz energetických sítí," objasnil úřad.

Související obsah

​Ačkoliv se tedy objevují informace, že DPI přepálili cenu až o třetinu, podle úřadu to není pravda. "ERÚ výpočty dodavatelů předběžně zkontroloval a marže pokrývající obchodní riziko dodavatelů se pohybují v jednotkách procent. To, že jsou nyní ceny DPI celkově vysoké, není dáno vysokými maržemi, ale vysokými cenami elektřiny a plynu na burzách, kde pro své zákazníky energie nakupují všichni dodavatelé, včetně DPI," uvedl.

​ERÚ také doporučil, aby lidé s přechodem k DPI neotáleli. I když tyto společnosti lidem zajistí dodávky až na půl roku, výrazný rozdíl nyní může být v měsíčních zálohách. "Zatímco běžní dodavatelé zálohy rozpočítávají na celý rok, DPI se řídí očekávanou spotřebou na následující půlrok. Vzhledem k tomu, že půjde o zimní měsíce, je tato spotřeba o poznání vyšší především u domácností, které elektřinou nebo plynem topí. Přechodem k řádnému dodavateli si zálohy spotřebitelé opět rozloží podle průměru celoroční spotřeby, což sníží jejich výdaje na energie v nadcházejících měsících," radí úřad.

Další podrobnosti se dozvíte v reportáži TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Chile povolilo sňatky osob stejného pohlaví

Chilský kongres schválil sňatky mezi osobami stejného pohlaví. Zákon ještě musí podepsat prezident, ale ten se již dříve vyslovil pro. V konzervativní katolické zemi trvalo schválení zákona čtyři roky. Chile se tak přidalo k více než dvacítce zemí světa, kde jsou homosexuální sňatky legální. Z Latinské Ameriky jsou to ještě Argentina, Brazílie, Kolumbie, Kostarika a Uruguay.

Krátká zpráva

Odborníci uklidňují, omikron nebude horší než delta

"Dle dosavadních zjištění je ‘téměř jisté‘, že covidová mutace omikron nevyvolává těžší průběh nemoci než varianta delta, spíše by to mohlo být naopak, i když je nakažlivější," prohlásil epidemiolog a poradce americké vlády Anthony Fauci. Podobně se vyjádřil představitel Světové zdravotnické organizace Michael Ryan, který nepochybuje o tom, že současné vakcíny ochrání i v případě varianty omikron před těžkou formou onemocnění.

Píše se na Deník.cz