Domácí

Jízdné v MHD v některých místech zdražuje. PŘEHLED po krajských městech

Městská hromadná doprava v Českých Budějovicích od příštího roku zdraží. Cena celodenní jízdenky se zvýší o 50 procent. Důvodem je prý pokles tržeb a zvyšující se náklady na provoz. Přečtěte si, jak jsou na tom ostatní krajská města a Praha.

O zdražení jízdného v českobudějovické městské hromadné dopravě rozhodlo vedení města. Podle něj je kvůli rostoucím nákladům na provoz zdražení nevyhnutelné.

Celodenní jízdné se zvýší z 50 na 75 korun, tedy o 50 procent. Hodinová jízdenka zdraží z 16 na 20 korun. Už zakoupené předplacené jízdenky budou cestujícím platit až do konce jejich platnosti. V případě, že si cestující do zásoby nakoupili jednotlivé jízdenky, budou mít možnost si je s doplatkem vyměnit v informačních kancelářích dopravního podniku.

České Budějovice nejsou jediným městem, které se rozhodlo jízdné zdražit. Od srpna se ceny zvýšily také v Praze, 30minutová jízdenka zdražila z 24 na 30 korun. Celodenní jízdné podražilo o 10 korun.

Související obsah

Plzeňskému dopravnímu podniku stoupnou roční náklady na elektřinu o 100 až 150 procent, tedy až o 40 milionů korun. Na příští rok zatím podraží o 3,2 procenta, ale to nesouvisí s růstem cen energií a pohonných hmot. O zdražení uvažují i další města, třeba i Brno.

"V případě DPMB zvýšení cen energií (nafta, elektřina, plyn) znamená nárůst nákladů v příštím roce o více než 250 milionů korun. Informovali jsme o této situaci vedení města a očekáváme, jaké zaujme stanovisko. Navrhli jsme tři možná řešení situace – zvýšení jízdného, snížení přepravního výkonu nebo navýšení kompenzace ze strany města. Podle prvních informací vedení města nechce jít cestou zdražování jízdného, o definitivním stanovisku má jednat Rada města Brna," uvedla mluvčí brněnského dopravního podniku Hana Tomaštíková.

Situaci pečlivě sledují v Karlových Varech. "Budeme velmi pečlivě monitorovat, zdali zdražování bude pokračovat, či zdali se jedná o krátkodobý výkyv v těchto cenách a následně k tomu, po dohodě s jediným akcionářem, tedy městem Karlovy Vary, zaujmeme postoj," přiblížil místopředseda představenstva karlovarského dopravního podniku Lukáš Siřínek.

Naopak třeba v Ústí nad Labem dopravní podnik zatím zvýšení jízdného nenavrhl. V Olomouci o zdražení uvažují až na přelomu let 2022 a 2023. Ani ve Zlíně, Jihlavě či Liberci o navýšení cen neuvažují.

Související obsah

​V Ostravě se náklady na pořízení elektřiny a plynu mohou zvednout o 100 až 150 milionů korun. "Aktuálně hledáme nejvhodnější řešení spolu s vedením města. Nechceme v tuto chvíli předjímat výsledek. Zatím v souvislosti se situací týkající se cen energií o zdražování jízdného nebo například o omezování spojů neuvažujeme," sdělila mluvčí ostravského dopravního podniku Tereza Šnoblová.

V Pardubicích například cena roční jízdenky dokonce klesla. "Zdražování jízdného neplánujeme. Poslední úprava jízdného proběhla 1. září 2021 u jednorázových i časových jízdenek," okomentovala mluvčí pardubického dopravního podniku Jitka Malinská.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Novým rakouským kancléřem se stane Karl Nehammer

Rakousko bude mít nového kancléře, stane se jím dosavadní ministr vnitra Karl Nehammer. Ten zároveň povede vládní stranu ÖVP (Rakouská lidová strana), informoval o tom list Kronen Zeitung. Bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz ve čtvrtek oznámil, že v politice definitivně končí. Z funkce odstoupil v říjnu, když jej a jeho okolí začala policie vyšetřovat kvůli údajné korupci. Současný kancléř Alexander Schallenberg ve stejný den oznámil, že na funkci rezignuje ve chvíli, kdy se ÖVP dohodne na novém lídrovi.

Píše se na Deník.cz