Koronavirus

Od středy platí nová pravidla cestování. Ministerstvo reaguje na verdikt soudu

Od středy platí nová pravidla cestování. Ministerstvo reaguje na verdikt soudu
Ilustrační foto Zdroj: Profimedia

Od středy se mění pravidla pro návrat ze zahraničí. Ministerstvo reagovalo na rozhodnutí soudu a zjednodušilo podmínky tzv. cestovatelského semaforu. Pro návraty z červených a z tmavě červených zemí nebude již nutné podstoupit samoizolaci. Zůstává ale povinnost vyplnit příjezdový formulář, podstoupit test a nosit po návratu respirátor.

Ministerstvo zdravotnictví s účinností od středy 27. října zavádí ochranné opatření, které upravuje podmínky pro návrat ze zahraničí.

Nová pravidla jsou reakcí na rozhodnutí Městského soudu v Praze, který v uplynulých dnech oznámil, že k prvnímu listopadu zruší část opatření ministerstva zdravotnictví, podle kterého se lidé po návratu ze zemí s vysokou mírou rizika nákazy musí do doby, než budou mít negativní výsledek PCR testu, podrobit samoizolaci.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) v návaznosti na to uvedl, že rozhodnutí soudu respektuje a nechal podmínky cestování upravit. Od středy tak platí, že lidé nebudou muset po návratu do ČR ze zemí červené a tmavě červené kategorie podstoupit samoizolaci.

Související obsah

​Co naopak zůstává, je povinnost vyplnit příjezdový formulář, který ministerstvo považuje za důležitý nástroj v boji proti epidemii covidu-19. Vyplňování formuláře soud také zrušil, podle Vojtěcha ale bude dál vyžadováno u všech cestovatelů starších šesti let, kteří v posledních 14 dnech pobývali v zahraničí déle než 12 hodin. Podle vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) bylo jen třeba doplnit odůvodnění opatření.

Nadále také platí povinnost před návratem do vlasti podstoupit antigenní nebo PCR test, pokud cestovatelé k návratu použijí hromadnou dopravu. Podmínky testování při návratu se netýkají lidí, kteří mají alespoň 14 dní po plném očkování (v případě dvoudávkového schématu 14 dní po druhé dávce, v případě jednodávkové vakcíny 14 dní po očkování) nebo těch, kteří v posledních 180 dnech prodělali onemocnění covid-19.

Součástí nového ochranného opatření už dále nejsou podmínky pro návrat ze zemí s extrémním rizikem nákazy (černá kategorie), protože v této kategorii není zařazená žádná země. "Chtěli jsme maximálně reflektovat rozhodnutí soudu. Vydali jsme proto nové ochranné opatření, které je zjednodušené a lépe srozumitelné a soudní rozhodnutí zohledňuje," vysvětlil Vojtěch.

Novinkou jsou také upravené podmínky pro krátkodobé cesty do 12 nebo 24 hodin. Lidé dále nebudou muset ohlašovat cesty do zahraničí škole ani zaměstnavatelům. V souvislosti s tím ministerstvo zrušilo také zákaz vpouštět do práce lidi, kteří doposud měli být v samoizolaci.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Chile povolilo sňatky osob stejného pohlaví

Chilský kongres schválil sňatky mezi osobami stejného pohlaví. Zákon ještě musí podepsat prezident, ale ten se již dříve vyslovil pro. V konzervativní katolické zemi trvalo schválení zákona čtyři roky. Chile se tak přidalo k více než dvacítce zemí světa, kde jsou homosexuální sňatky legální. Z Latinské Ameriky jsou to ještě Argentina, Brazílie, Kolumbie, Kostarika a Uruguay.

Krátká zpráva

Odborníci uklidňují, omikron nebude horší než delta

"Dle dosavadních zjištění je ‘téměř jisté‘, že covidová mutace omikron nevyvolává těžší průběh nemoci než varianta delta, spíše by to mohlo být naopak, i když je nakažlivější," prohlásil epidemiolog a poradce americké vlády Anthony Fauci. Podobně se vyjádřil představitel Světové zdravotnické organizace Michael Ryan, který nepochybuje o tom, že současné vakcíny ochrání i v případě varianty omikron před těžkou formou onemocnění.

Píše se na Deník.cz