Domácí

Další dodavatel v potížích. Zvyšování cen se dotkne desítek tisíc zákazníků

Další dodavatel v potížích. Zvyšování cen se dotkne desítek tisíc zákazníků
Armex Energy na ilustračním snímku Zdroj: Getty Images

Zvyšování cen dopadlo na zákazníky dalšího dodavatele. Armex Energy s desítkami tisíc odběratelů začal převádět i zákazníky s fixními cenami na nové tarify.

Energetická krize dopadla na dalšího dodavatele. Armex Energy podle Hospodářských novin informuje své odběratele, i ty s fixovanými cenami plynu a elektřiny, že je převádí od 15. listopadu na nový tarif. Společnost k 7. říjnu dodávala energie do asi 100 tisíc domácností.

"Naše společnost ARMEX ENERGY a.s. ujišťuje své zákazníky i ty, kteří zvažují, že se jimi stanou, že i v současné mimořádné situaci na energetickém trhu zůstává spolehlivým a férovým dodavatelem elektřiny a zemního plynu," uvedla společnost 18. října na svých stránkách.

Související obsah

Redakce TN.cz oslovila Armex Energy a požádala o vyjádření ke změnám cen. "Energetická krize, kterou kvůli tvrdé politice Ruska zažívá celá Evropa, je zcela bezprecedentní a fixní ceny bohužel v této situaci udržet nelze. Ceny energií na evropských energetických burzách od jara vzrostly zhruba pětinásobně. Pro srovnání, cenové výkyvy se v době před krizí pohybovaly plus minus kolem 20 procent," uvedl pro TN.cz generální ředitel a spoluvlastník Armex Energy Hynek Sagan.

"Jsem přesvědčen, že spotový produkt je za stávající situace pro koncového spotřebitele tím nejlepším řešením. K tomu se za stávající energetické krize přiklání i významná část odborné veřejnosti," doplnil Sagan.

Sagan vysvětlil, že ceny spotového produktu kopírují velkoobchodní ceny. "V okamžiku, kdy cena klesne, zákazník platí méně, což se mu projeví v ročním vyúčtování. Příkladem může být minulý týden, kdy díky skvělým povětrnostním podmínkám evropské větrné elektrárny vyrobily více energie a ceny okamžitě klesly o polovinu. Spotové produkty slouží i jako bezprostřední ochrana před cenami dodavatelů poslední instance (DPI), které mohou být ještě několikanásobně vyšší," objasnil.

Zde si přečtěte celé vyjádření ředitele Armex Energy Hynka Sagana:

Vyjádření generálního ředitele a spoluvlastníka společnosti Armex Energy Hynka Sagana

Typ souboru:pdf Velikost: 93.5 kB

Související obsah

​V půlce října oznámil operátor trhu, že dceřiná společnost Armex Energy, Kolibřík energie, přestane od 19. října dodávat lidem plyn a elektřinu. To dopadlo i na zákazníky Skautské energie. Tato společnost od Kolibřík energie také odebírala plyn a elektřinu.

​Kvůli energetické krizi skončil s dodávkami energií i jeden z největších dodavatelů v Česku, Bohemia Energy, s 900 tisíc zákazníky. Energetický regulační úřad (ERÚ) proto oslovil všechny licencované dodavatele energií, kterých jsou v Česku stovky, aby doložili možnosti dodávání plynu a elektřiny svým zákazníkům.

Přišlo vám oznámení o změně tarifů u Armex Energy? Popište nám svou situaci na mail martin.kocarek@nova.cz.

"Dodavatelé musí nás, a především spotřebitele, přesvědčit a doložit, že se nepouštěli do podobného hazardu, který vedl k ukončení dodávek od společnosti Bohemia Energy. Zároveň bych rád upozornil, že přinejmenším největší dodavatelé, se kterými jsme neustále v kontaktu, dodávky zajištěné mají a opakovaně to deklarovali. Panika v tom smyslu, že by energie neměl lidem kdo dodávat, určitě není na místě," uvedl předseda Rady ERÚ Stanislav Trávníček.

Podívejte se na reportáž TV Nova o dopadech pádu Bohemia Energy na bývalé klienty společnosti:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz