Domácí

V Česku se dnes koná spousta akcí. Podívejte se, co můžete 28. října dělat

V Česku se dnes koná spousta akcí. Podívejte se, co můžete 28. října dělat
Zdroj: TV Nova

Valdštejnský palác, Magistrát hlavního města, ale i například Stará synagoga v Plzni. To všechno jsou místa, která můžou lidé navštívit při státním svátku. Ve čtvrtek totiž po celé republice čeká zájemce pestrý program.

Při čtvrtečním státním svátku můžou lidé navštívit spoustu míst. V Den vzniku samostatného československého státu tedy nemusíte sedět doma. V Praze i dalších místech čeká návštěvníky pestrý program.

Akce v hlavním městě

V Praze se můžete podívat například do Senátu. Ten sídlí ve Valdštejnském paláci, který má ve čtvrtek den otevřených dveří. Lidé si tedy mohou prohlédnout výstavní síň či Trčkovskou galerii.

Den otevřených dveří čeká i budovu Magistrátu hlavního města. Otevřený bude Velký jednací sál v prvním patře, kde zasedají zastupitelé a konají se v něm semináře. Zájemci si s výkladem průvodce mohou prohlédnout i kanceláře primátora a primátorské salonky.

Otevřou se i Škodovy salonky v prvním patře Škodova paláce v Jungmannově ulici. Bývalá administrativní budova ředitelství Škodových závodů v Plzni bude přístupná zdarma.

Na pražské Kampě můžou lidé při slavnostním dni navštívit Lichtenštejnský palác. Každých 15 minut tam budou probíhat komentované prohlídky.

Na Pražském hradě se uskuteční v poledne mimořádné střídání Hradní stráže. V průběhu ceremoniálu bude sólista opery Národního divadla František Zahradníček zpívat hymnu.

Související obsah

Akce v ostatních městech

Zajímavé akce v den státního svátku nejsou jen v Praze. V Ostravě si například můžou návštěvníci užít den otevřených dveří na Nové radnici. Čeká je i módní přehlídka ve stylu 20. a 30. let.

V Brně oslaví 28. říjen sportem. Pořádá se tam Sokolský běh republiky. Běhat se bude v národních barvách okolo parku Lužánky. Celkově závodníci uběhnou 4,8 kilometru.

Na Horním náměstí v Olomouci odhalí desku prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka. Na Žižkově náměstí později večer odpálí ohňostroj.

V Plzni se lidé mohou podívat na radnici nebo do budovy Měšťanské besedy. Prohlédnout si zadarmo můžou i věže katedrály svatého Bartoloměje či Starou synagogu.

Na nádvoří zámku Valtice zase proběhne slavnost s názvem Slané nádvoří. Ve stáncích budou mít lidé možnost ochutnávat klobásy, sýry i guláš.

V Lánech uctí památku prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka položením věnců na jeho hrob. Od 14 hodin v tamním muzeu proběhne simultánní šachová partie. Osobnosti z oblasti byznysu, politiky, sportu a kultury se utkají s velmistrem Vlastimilem Jansou.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Chile povolilo sňatky osob stejného pohlaví

Chilský kongres schválil sňatky mezi osobami stejného pohlaví. Zákon ještě musí podepsat prezident, ale ten se již dříve vyslovil pro. V konzervativní katolické zemi trvalo schválení zákona čtyři roky. Chile se tak přidalo k více než dvacítce zemí světa, kde jsou homosexuální sňatky legální. Z Latinské Ameriky jsou to ještě Argentina, Brazílie, Kolumbie, Kostarika a Uruguay.

Krátká zpráva

Odborníci uklidňují, omikron nebude horší než delta

"Dle dosavadních zjištění je ‘téměř jisté‘, že covidová mutace omikron nevyvolává těžší průběh nemoci než varianta delta, spíše by to mohlo být naopak, i když je nakažlivější," prohlásil epidemiolog a poradce americké vlády Anthony Fauci. Podobně se vyjádřil představitel Světové zdravotnické organizace Michael Ryan, který nepochybuje o tom, že současné vakcíny ochrání i v případě varianty omikron před těžkou formou onemocnění.

Píše se na Deník.cz