Zahraničí

Sezona chřipky může být zlá, varují lékaři. V Chorvatsku řádí nebezpečný typ

Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) varuje před hrozbou závažné chřipkové sezony. V současné chvíli je situace ve většině evropských států klidná. Odborníci ale upozorňují, že v Chorvatsku začal předčasně řádit chřipkový virus typu A, který reálně může vyvolat epidemii. Obzvlášť v kombinaci s šířením covidu-19 hrozí zdravotní komplikace zejména u starších lidí.

Přestože je celkový počet zjištěných případů chřipky ve většině zemí EU stále nízký, data ECDC naznačují, že v Chorvatsku už chřipková sezóna vypukla, a to nezvykle brzy. Hlavním hlášeným podtypem viru za poslední měsíc je A (H3N2), který útočí zejména na starší lidi a zároveň snižuje účinky vakcíny. ECDC proto vydala v úterý varování.

"Brzké odhalení podtypu A (H3N2) naznačuje, že nadcházející chřipková sezona může být závažná, i když nemůžeme s jistotou vědět, jak bude nadcházející chřipková sezona vypadat," upozornil Pasi Penttinen, vedoucí chřipkového programu ECDC.

Související obsah

​Strmý nárůst chřipkových infekcí během probíhající pandemie covidu-19 by podle něj mohl mít vážné důsledky pro seniory a lidi se slabým imunitním systémem. Mohl by také znamenat další zátěž pro zdravotní systémy, které jsou již kvůli covidu-19 vypjaté. "Je proto důležité, abychom přijali nezbytná opatření a chránili ty, kteří jsou nejvíce ohroženi," dodal.

Během loňské sezony chřipka jako by vymizela. Podle expertů jde o důkaz, že kromě očkování jsou v boji s chřipkou účinná i některá opatření fungující proti covidu-19, konkrétně vyhýbání se zbytečnému shlukování a dodržování hygienických opatření.

Přibližně 20 % populace se každoročně nakazí chřipkou a u každého čtvrtého nakaženého se objeví příznaky. Starší lidé, těhotné ženy a lidé s chronickými zdravotními problémy, jako jsou srdeční choroby, problémy s plícemi a dýchacími cestami, cukrovka nebo problémy s imunitním systémem, jsou nejvíce ohroženi vážnými komplikacemi chřipky.

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz