Koronavirus

Covid znovu dusí Česko. Situace je nejhorší tam, kde je málo naočkovaných

Počet nakažených covidem-19 u nás stále stoupá. Nejvíc jich je na Budějovicku a také na většině území Moravy. Právě tam je také stále velmi nízká proočkovanost. Přitom data jasně ukazují, že očkování pomáhá. Například neočkovaní čtyřicátníci a padesátníci končí v nemocnici 12krát častěji než jejich vrstevníci s vakcínou.

Nejhůř ze Zlínského kraje je na tom okres Vsetín. Za poslední týden tam evidují téměř 301 nakažených na 100 tisíc obyvatel. Vsetínsko je zároveň druhým nejméně proočkovaným regionem v celé republice. Naočkovaných je tam jen 58 procent obyvatel.

"My se dlouhodobě na Vsetínsku potýkáme s tím, že tam máme nízké počty očkovaných. Registrujeme velkou sílu odpíračů očkování, potýkáme se také s poměrně větší vzdáleností z území k těm očkovacím místům," uvedl Radim Holiš, hejtman Zlínského kraje.

I proto kraj chce, aby se k lidem dostaly vakcíny i od praktických lékařů. Podobný problém s nízkou proočkovaností mají i na Frýdecko-Místecku.

Související obsah

"Nevím, jestli půjdu. Moc tomu nevěřím," řekla jedna z tamějších obyvatelek. Počet nakažených tam stoupá. Podobné je to i na sousední Hané a Prostějovsku, 63 procent naočkovaných a nejvyšší nárůst nakažených z Olomouckého kraje.

Paradoxní situace nastala například v okrese Brno-venkov. Mají poměrně vysokou proočkovanost, ale z celé jižní Moravy mají za poslední týden nejvíce nakažených.

Že očkování chrání před vážnějšími stavy, dokládá soubor pacientů v brněnských nemocnicích. Svatá Anna i Fakultní nemocnice v Bohunicích hlásí mnohem víc neočkovaných na odděleních JIP a ARO než těch očkovaných.

Radim Bánovský, drz, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Chile povolilo sňatky osob stejného pohlaví

Chilský kongres schválil sňatky mezi osobami stejného pohlaví. Zákon ještě musí podepsat prezident, ale ten se již dříve vyslovil pro. V konzervativní katolické zemi trvalo schválení zákona čtyři roky. Chile se tak přidalo k více než dvacítce zemí světa, kde jsou homosexuální sňatky legální. Z Latinské Ameriky jsou to ještě Argentina, Brazílie, Kolumbie, Kostarika a Uruguay.

Krátká zpráva

Odborníci uklidňují, omikron nebude horší než delta

"Dle dosavadních zjištění je ‘téměř jisté‘, že covidová mutace omikron nevyvolává těžší průběh nemoci než varianta delta, spíše by to mohlo být naopak, i když je nakažlivější," prohlásil epidemiolog a poradce americké vlády Anthony Fauci. Podobně se vyjádřil představitel Světové zdravotnické organizace Michael Ryan, který nepochybuje o tom, že současné vakcíny ochrání i v případě varianty omikron před těžkou formou onemocnění.

Píše se na Deník.cz