Domácí

Vyšší čísla ukazují na vánoční lockdown, varuje adept na šéfa zdravotnictví Válek

Koronavirus v Česku znovu nabírá na síle. Situace začíná být vážná. Podle radiologa a kandidáta na nového ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09), zvoleného za SPOLU, se však může vyhrotit natolik, že by na Vánoce mohl znovu nastat kompletní tvrdý lockdown.

Laboratoře v posledních dnech v Česku evidují rychlý nárůst počtu nových případů nákazy koronavirem. Favorit na nového šéfa resortu zdravotnictví v rozhovoru pro portál Echo24 varoval, že rostoucí čísla nakažených covidem-19 "smrdí" lockdownem.

"Já už nechci přijít o další Vánoce, o další Velikonoce. Ale teď to tím smrdí. Pokud budeme mít do konce listopadu 15, 20 tisíc pozitivních denně, pokud budeme mít, jak Duškovi z nejpesimističtějších predikcí vychází, v nemocnicích a na JIPkách polovinu čísel z nejhorších loňských měsíců, tak skutečně hrozí, že na Vánoce zase budou zavřené obchody a všechno," vysvětlil Válek.

Související obsah

Podle Válka jsou právě Vánoce, kdy se lidé často navštěvují, podložím pro nárůst nových infekcí. "Systém musí být připravený na to, že po Vánocích se zvýší počet pozitivních," doplnil radiolog.

V pondělí v České republice přibylo 7 591 nově koronavirem nakažených pacientů, což je nejvíce od konce března. Zvyšují se také počty hospitalizovaných nemocných, v pondělí v nemocnicích leželo přes 1 800 lidí, z nichž 256 je ve vážném stavu.

Hrozí omezení pro neočkované? Podívejte se na rozhovor s Adamem Vojtěchem:

Válek také upozornil, že kvůli špatnému vývoji koronavirové situace by se ve druhé polovině listopadu mohla začít omezovat nemocniční péče.

"Myslím, že ve druhé polovině listopadu se začne omezovat péče a do konce listopadu bude mít většina nemocnic velké problémy. Nebudou se operovat kyčelní klouby, zase pár lidí umře na rakovinu tlustého střeva a konečníku nebo různé nádory, protože holt pro ně budou uzavřené JIPky," varuje Válek.

Související obsah

Klíčové by podle Válka mohlo být zvýšení proočkovanosti populace proti covidu-19. "Stejné to pak bude na jaře a příští rok na podzim zase a pořád dokola. Dokud se nenaočkujeme," uzavřel Válek.

Od pondělí začaly kontroly v restauracích. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Souostroví Tonga zasáhlo dva týdny po výbuchu sopky silné zemětřesení

Souostroví Tonga v Jižním Pacifiku, které se ještě zdaleka nevzpamatovalo z výbuchu sopky a tsunami v polovině ledna, zasáhlo silné zemětřesení. Otřesy 6,2 magnituda měly epicentrum v hloubce 14 kilometrů pod hladinou moře asi 200 kilometrů od ostrovů. O následcích nejsou zatím informace, neboť spojení se světem je po sopečné erupci téměř přerušeno.

Krátká zpráva

Vzkaz teroristů o únosu Alda Mora byl vydražen za statisíce

Dvoustránkový tištěný vzkaz, v němž se levicová teroristická skupina Rudé brigády přihlásila k únosu italského expremiéra Alda Mora v roce 1978, byl v Římě vydražen za v přepočtu 635 tisíc korun. Morovo tělo bylo po 55 dnech nalezené prostřílené v kufru auta. Mnoho italských osobností označilo dražbu za nevkusnou s tím, že takový dokument patří do muzea, a nikoliv do nějaké soukromé sbírky.

Píše se na Deník.cz